Hoće li i kada doći do najavljenog poskupljenja kruha, pitanje je koje posljednjih dana zaokuplja pozornost mnogih Bjelovarčana, osobito onih koji pritisnuti krizom posljednjih mjeseci jedva spajaju kraj s krajem.
Poruka dobavljačima
- Još ne razmišljamo o poskupljenju jer trošimo stare zalihe. No, ostane li i dalje sadašnja cijena brašna, uskoro ćemo i mi svojim proizvodima morati korigirati cijenu - tvrdi Jurica Ravenščak, direktor Gradske pekare, najvećeg proizvođača kruha u Bjelovaru. Slično razmišlja i većina ostalih pekara s ovog područja koji posljednjih dana, kako tvrde, brašno nabavljaju po cijenama i do 100 posto višim od onih koje su vrijedile do unazad mjesec ili dva.
Uvažavajući novonastale promjene Zlatko Navojec, vlasnik lokalnog trgovačkog lanca "Špar", uz napomenu da u njihovih 35 dućana kruh zasad neće poskupjeti, tvrdi da je priča o poskupljenju zapravo samo lov u mutnom.
- Jasno smo poručili svojim dobavljačima da nema razloga za veliko poskupljenje kruha jer dosad je od energenata poskupio jedino plin - ističe Navojec, dodajući da bi se u ovom trenutku zbog povećane cijene brašna moglo tolerirati samo minimalno povećanje od tek nekoliko posto.
I pekari i trgovci pitaju se zašto je uopće brašno drastično poskupjelo jer to, kako tvrdi Ljiljana Biroš Pereš, vlasnica Pekarne Zrno iz Hercegovca, s cijenom pšenice u ovom trenutku ne bi smjelo imati nikakve veze.
Za dva tjedna nova cijena
- Mlinari još melju prošlogodišnju pšenicu koja je bila daleko jeftinija od ovogodišnje - objašnjava Biroš Pereš, napominjući da će s poskupljenjem kruha pričekati najdulje dva ili tri tjedna.
U bjelovarskoj Preradi, najvećem ovdašnjem mlinu, ne otkrivajući cijenu, tvrde da cjenik već dugo nisu mijenjali, no da ona pak varira.
- Nema smisla preciznije govoriti o cijeni jer mi sa svakim svojim većim kupcem posebno ugovaramo cijenu koja ovisi o količini te načinu i roku plaćanja - objašnjava Jasna Višnjević, direktorica Prerade.
Da bi u cijelu priču trebalo uvesti više reda, pokazuje već i površna analiza cijene kruha. Naime, u Bjelovaru se štruca polubijelog kruha od 700 g prodaje od tri do šest kuna, što je prevelika i teško objašnjiva razlika.