Tradicionalnoj prodaji sira i vrhnja u Zagrebu na otvorenom je odzvonilo! Domaći mliječni proizvodi od sada će se moći prodavati jedino u zatvorenim vitrinama, i to na temperaturi od četiri do osam stupnjeva.
Počinje micanje
Kaže se to u rješenju Sanitarne inspekcije Grada Zagreba, koje je prije dva dana stiglo na stol Tržnica Zagreb, a u kojem se pozivaju na Zakonu o sanitarnoj inspekciji, odnosno Zakon o hrani i pravilnik o higijeni hrane.
Već u ponedjeljak će se klupe, na kojima su kumice desetljećima prodavale, micati, a umjesto njih postavljat će se vitrine o trošku tržnica, kazao je glasnogovornik Tržnica Zagreb Miro Bakrač, ne skrivajući nezadovoljstvo promjenama. S obzirom na to da će, objašnjava, trgovci sami plaćati potrošnju struje i zbog boljih uvjeta, povećanu cijenu najma, mnogima se to više neće isplatiti.
– Većina kumica ima po dvije tri-krave i ne vjerujem da će to moći financijski podnijeti – rekao je i najavio žalbu Ministarstvu zdravstva.
U sanitarnoj inspekciji kažu da se isti uvjeti primjenjuju se na cijelu Hrvatsku, te da se inspekcijski nadzori provode po predviđenom planu. Tako su na sisačkoj glavnoj tržnici mliječni proizvodi već godinama odvojeni od ostatka tržnice jer, kako kaže Marko Bionda, direktor tržnica, taj dio mora ispunjavati maksimalne higijenske standarde. I na splitskim tržnicama se gotovo pune dvije godine sir, vrhnje i ostali “osjetljivi” proizvodi prodaju isključivo u natkrivenim i ograđenim prostorima s rashladnim uređajima.
U Virovitici su vani
Virovitičke kumice lani su prodavale u podrumskom dijelu, no s obzirom na to da je taj prostor unajmio vlasnik kineske trgovine, početkom ove godine vratile su se na otvoreno.
– Planirali smo im postaviti škrinju, ali smo odustali jer se proizvodi jako brzo razgrabe pa ih nema smisla stavljati u ledenicu na nekoliko minuta – rekao je Branimir Bukvić, direktor Poslovnog parka, koje upravlja tržnicom. Ipak, dodaje, sukladno novim propisima, planiraju urediti prostoriju s rashladnim uređajima. (Surađivali: dp, bg, vb, ljm, mpk)
U Požegi je to praksa već godinama.