Možemo li govoriti o umjetnosti, ako se šteti prirodi – pita se akademski kipar Nikola Faller.
Početak novog života
Njegovo pitanje čini srž takozvanog landarta, pravca umjetnosti koji podrazumijeva stvaranje samo iz razgradivih materijala.
– Ovaj umjetnički pravac traži kontakt s prirodom – poručuje Faller.
Poklonici landarta izbjegavaju galerije, pa je tako i ovaj mladi, ali i iskusan umjetnik upravo otvorio svoju prvu izložbu u zatvorenom prostoru – Galeriji Vjekoslav Karas u Karlovcu. A takvo otvorenje jedne izložbe Karlovac nikad nije vidio. Stotine Karlovčana pozdravilo je čin paljenja skulpture ptice Feniks.
– Feniks je ptica koja se obnavlja i predstavlja početak novog života. Taj simbol nas podsjeća da se čovjek uvijek može obnoviti i da može odbaciti štetno i nebitno – objašnjava Faller i dodaje da vatra ne uništava, nego preoblikuje materiju.
U galeriji su izložene razne figure od slame i gline – pauk, žirafa, čaplja, kućica od slame.
– Na Zapadu nije neobično tako nešto. Slama je i sjajan izolacijski materijal. Nebulozno je kuću oblagati stiroporom. Veliki učitelj Isus je svoju prvu noć proveo na slami – napominje Faller.
Rođen je u Osijeku, a maturirao u Njemačkoj. Prije upisa studija u Beogradu, koji je završio 2004. godine, putuje godinu po Jugoistočnoj Aziji.
Predavao kiparstvo
Do 2007. godine predaje likovnu kulturu u Školi za primijenjenu umjetnost i dizajn u Osijeku, a bio je i stručni suradnik na katedri za kiparstvo Umjetničke akademije u Osijeku. Izložba Čarolija slame otvorena je do 4. studenog.