Osam osoba uhićeno je u zajedničkoj akciji belgijske i nizozemske policije zbog sumnje da su se bavile prevarama putem telefona. Akciju, tijekom koje je obavljeno i 17 pretraga na više lokacija je potpomagao i Europol. Iako se većina kriminalnih aktivnosti odvijala u Belgiji, glavni osumnjičenici su djelovali iz Nizozemske. Sumnjiče se da su provodili opsežne 'phishing' kampanje. Naime, nazivali su svoje žrtve, pretvarajući se da su policajci ili bankari. Kada bi nazvali žrtve, naveli bi im neki izmišljeni problem, koji se mora riješiti za što su im bili potrebni podaci žrtva. Financijski ili osobni.
Osim preko telefona ili interneta, žrtvama su znali kucati i na vrata, lažno im se predstavljajući. Tako su im zapravo na prevaru izvlačili novac, koji bi potom trošili na kupovinu luksuznih satova i nakita. Novac su trošili i kako bi se odjenuli u brendiranu odjeću nakon čega bi odlazili na zabave u ekskluzivne noćne klubove. Europol procjenjuje da žrtva ima u barem 10 europskih država i da je pričinjena šteta od nekoliko milijuna eura.
Policija je nakon uhićenja osam osoba: četiri u Nizozemskoj i četiri u Belgiji u pretragama zaplijenila i velike količine električnih uređaja, luksuznih satova i nakita. Zaplijenjena je i veća količina novca i oružje. Istraga traje od 2022., kada ju je pokrenula belgijska policija uz pomoć Europola i Eurojusta, a godinu dana kasnije u istragu je uključena i nizozemska policija.
I na koncu, kao i svaki put, Europol ponovo upozorava građane da ne vjeruju porukama koje im navodno šalju banke, a u kojima se traži hitna promjena podataka na računima. Isto tako, Europol upozorava građane i da ne vjeruju porukama u kojima im se govori da su im telefoni zaključani i da se trebaju apdejtati, a građani bi trebali biti oprezni i kada nešto kupuju preko internetskih sekend-hand stranica, ako ih se traži da prije trgovine inicijalno plate iznos od 0.001 eura.
>> FOTO Putin ima 14 jasnih meta: Ako doista posegne za nuklearnim oružjem, Rusija bi prvo gađala ove lokacije