Nakon predsjednika Stjepana Mesića i Ive Josipovića, koji nisu nosili lentu, Kolinda Grabar-Kitarović njome će se ogrnuti preko desnog ramena – kako predviđa zakon – na inauguraciji 15. veljače.
Lenta je, naime, predviđena Ustavom RH, a značenje, izgled i korištenje definirani su Zakonom o grbu, zastavi i himni RH te zastavi i lenti predsjednika RH.
– Lenta je predsjedničko obilježje, zakonom definirana kao predsjednička čast. Predsjednik ili predsjednica nosi lentu u posebnim svečanim prilikama koje su vezane uz predstavljanje RH, a to su Dan državnosti, potom pri predaji priznanja, kod akreditiranja diplomatskih i konzularnih predstavnika i u drugim svečanim prilikama, a koja je svečanija od inauguracije – objašnjava Milada Privora, nekadašnja šefica protokola u Uredu predsjednika RH i predavačica na Visokoj školi međunarodnih odnosa i diplomacije Dag Hammarskjöld. Lenta u Hrvatskoj nije viđena od predsjednika Franje Tuđmana, no ona nije hrvatski specifikum. Uobičajena je gotovo svim državama Latinske Amerike, no nosi se i u Europi. Austrijski, finski i portugalski predsjednici nose lentu, dok je na Islandu stavlja supruga predsjednika.
Uz lentu, novost na inauguraciji je i povratak počasno-zaštitne postrojbe HV-a u crvenim odorama. Predsjednik ili predsjednica zapovijedaju i tom postrojbom pa je tako i u mandatu predsjednika Ive Josipovića ta postrojba, ali u bijelim odorama časnika (crvene nose dočasnici), nosila zavjetne svijeće na hodočašću u Lourdes i u Mariju Bistricu.
>>Grabar-Kitarović ima svoje želje, bit će iznenađenja
>>Nikolić vjerojatno neće doći na inauguraciju Grabar Kitarović
Neka nam Predsjednica vrati ponos i dostojanstvo i neka prekine crvenu nit. Neka napravi samo to, napravila je puno.