europski regulatori istražuju

Lijek protiv bolova može utjecati na smrtonosne infekcije, dostupan je i u hrvatskim ljekarnama

Razne tablete
Josip Regovic/PIXSELL
18.06.2024.
u 08:58

Iz HALMED-a naglašavaju da je riječ o očekivanoj nuspojavi metamizola koju trenutačno ocjenjuje Povjerenstvo za ocjenu rizika na području farmakovigilancije koje djeluje u sklopu Europske agencije za lijekove

Lijekovi na bazi metamizola često se koriste za ublažavanje bolova i snižavanje povišene tjelesne temperature, a sada se nalaze pod istragom europskih regulatornih tijela zbog rizika od agranulocitoze, koja može dovesti do teških infekcija, pa čak i smrti. Na hrvatskom tržištu iz te skupine lijekova uz liječnički recept odobreni su Analgin, Alkagin i Metamizolnatrij hidrat.

U drugim članicama Europske unije odobreni su slični lijekovi, a koriste se, između ostalog, za liječenje bolova nakon operacija te snižavanje temperature i ublažavanje bolova povezanih s rakom. Neke države su odmah povukle lijekove koji sadržavaju metamizol, no Hrvatska agencija za lijekove i medicinske proizvode (HALMED) kaže da na policama hrvatskih ljekarni ostaju dostupni dok se na razini EU ne procijeni stvarni rizik od pojave agranulocitoze, doznaje Novi list.

Iz HALMED-a naglašavaju da se radi o očekivanoj nuspojavi metamizola koju trenutačno ocjenjuje Povjerenstvo za ocjenu rizika na području farmakovigilancije koje djeluje u sklopu Europske agencije za lijekove (EMA). Agranulocitoza uključuje "naglo i izrazito smanjenje razina granulocita, vrste bijelih krvnih stanica, što može dovesti do ozbiljnih infekcija koje mogu biti fatalne" objašnjavaju. U informacijama o lijeku, ona je trenutno navedena kao rijetka ili vrlo rijetka nuspojava koja se može pojaviti kod jedne od 1000, to jest jedne od manje od 10.000 osoba.

Proces ocjene lijeka započeo je na zahtjev finske agencije nakon što su u toj zemlji zabilježeni slučajevi agranulocitoze povezani s metamizolom, a zbog kojih su tamošnji regulatori odmah maknuli lijekove iz prodaje. Europsko povjerenstvo mora procijeniti rizik od pojave agranulocitoze za sve lijekove s navedenom aktivnom tvari odobrene unutar EU, a potrebno je i izračunati odnos koristi i rizika pojedinog lijeka. Kada izdaju svoje mišljenje, EMA treba usvojiti konačno mišljenje, a prema toj odluci vodit će se i HALMED.

VIDEO Izgubljeni srndać luta ulicama Sigeta

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije