Iako svi saborski zastupnici podržavaju davanje u koncesiju plaže u Kuparima na rok od 99 godina, većina ih je ostala iznenađena činjenicom da na tom području još nisu riješeni imovinsko-pravni odnosi.
– Turistički razvojni projekt Kupari na lokaciji Kupari I realizirat će se na dijelu kompleksa bivšeg Vojnog odmarališta Kupari na nekretninama u vlasništvu RH, nekretninama u vlasništvu Općine Župa dubrovačka, nekretninama u suvlasništvu RH i trećih osoba. Lokacija Kupari I uključuje pet hotela zajedno s pripadajućim objektima smještenim neposredno uz morsku obalu. Ti hoteli, Grand, Pelegrin, Kupari, Goričina I i Goričina II, trenutačno nisu u funkciji. Ukupni smještajni kapaciteti hotela iznosili su 1626 kreveta. Svi objekti su u vrlo lošem stanju i zahtijevaju znatna ulaganja – kazao je Zdenko Antešić, zamjenik ministra pomorstva, prometa i infrastrukture te dodao kako će zainteresirani investitori biti pozvani na dostavu obvezujuće ponude objavom jedinstvenog javnog poziva.
Ukupno investicijsko ulaganje u cjelokupan projekt procjenjuje se između 100 i 250 milijuna eura te se temelji na minimalnom ulaganju od 100 tisuća eura po smještajnoj jedinici.
– Na plaži se predviđa postavljanje pontonskih platformi, sunčališta, morski poligoni sa sadržajima za djecu, sadržaji za djecu na kopnu, bazeni, sanitarni čvorovi te sportski i ugostiteljski sadržaji. Na manjem dijelu obuhvata koncesije u zoni 5 predviđena je mogućnost isključenja dijela plaže iz opće uporabe i to isključivo na kopnenom dijelu plaže, a na način da nije onemogućen pristup moru niti prolaz uz more. Na području koje se daje u koncesiju predviđa se postavljanje dvaju sjedišta za plovila, oba površine cca. tisuću i pol kvadratnih metara te pontonski privezi za plovila sve izvan zaštićenog dijela plaže – objasnio je Antešić.
DC-ova Vesna Škare Ožbolt iznenadila se da još nisu skinute zabilježbe s nekretnina koje Vlada daje u koncesiju, a za svaku zabilježbu, dodaje, sudu treba barem sedam mjeseci da je skine.
– Prema tome, vi dolazite ovdje u Hrvatski sabor sa zahtjevom za suglasnost na koncesiju, na nekretninama koje nisu do kraja čiste. Kada govorimo o nekretninama koje su u suvlasništvu RH i privatnih osoba, onda možete vidjeti da je na tim nekretninama 51 suvlasnik, a da tim nekretninama još nije ni započeo postupak izvlaštenja. Ja vidim to kao ozbiljan problem – čudi se Škare Ožbolt te kaže da se sada postavlja pitanje tko će se u takvim uvjetima uopće javiti na natječaj. Antešić joj je odgovorio da će DUUDI prilikom raspisivanja koncesije ići u raščišćavanje tih odnosa prije zaključenja ugovora s potencijalnim koncesionarom.
Nezavisni Slavko Linić predlaže da se koncesija ne daje na 99 godina, već na razdoblje do 99 godina.
– U Dubrovniku se u zadnjih 20 godina dogodio bum u ulaganju u hotelske kapacitete koji je radio uglavnom privatni sektor koji je uspio uložena sredstva polako vraćati i razmišlja o daljnjim ulaganjima. A onda se sad okrenimo kako se to ponaša država. Najljepša destinacija po kvaliteti hotelskog smještaja bili su Kupari, najljepša. Iako vojni objekti, bili su poznati u Europi. Uništeni za vrijeme agresije na Hrvatsku i nakon toga napušteni, ruglo, ruglo. Nikakva ulaganja, nikakva razmišljanja. Je li moguće da ova investicija krene u sljedeće tri godine? Odgovor je ne. Ne, iz jednostavnog razloga što su imovinski odnosi potpuno neriješeni – kaže Linić te dodaje da se to moglo riješiti zahvaljujući Zakonu o strateškim investicijama RH, no nije ništa napravljeno.
– Nisam siguran da je pametno raspisivanje natječaja jer opet ćemo zavlačiti ozbiljne investitore, opet ćemo poslati poruku investitorima da smo nepripremljeni za ovako velike natječaje – ustvrdio je Linić te primijetio da Hrvatska 25 godina nije uspjela srediti zemljišne knjige, unatoč pomoći iz EU.
– Europske zemlje to su olovkom i papirom, a ne računalima, riješile za deset godina – zaključuje Linić.
HDZ-ov Branko Bačić upozorava da bi se vrlo lako moglo dogoditi da najpovoljniji ponuđač za cjelokupni kompleks Kupari ne bude i najpovoljniji za upravljanje plažom.
– Vlada je u projekt ušla šlampavo. Nije nam jasno kako ćete objediniti dva natječaja – za pomorsko dobro i za zaleđe, kad to ne omogućuje Zakon o pomorskom dobru – čudi se Bačić te podsjeća da je njegova stranka nedavno predlagala novi zakon koji bi Vlada mogla objediniti dva natječaja, ali je on odbijen.
>> Leko: Nije lako braniteljima reći ne, ali nije lako ni graditi državu
Tako svejedno dati koncesiju na 99 godina ili ju prodati jer nakon toliko vremena niti nas niti Kupara. Ne vidim zašto se je toliko čekalo bilo što učiniti s propalim poduzečima .Još u tijeku rata i prije njega sva državna poduzeča bila su u stečaju ili pred njime. Onda još tokom rata sve je podebljao neprijatelj te kasnije zub vremena ,kriminal i politička neodlučnost.Za stanje u turizmu najviše krivnje snosi Slavko Linić koji si je dao pravo monopola na tu granu iako pojma nema o ekonomiji a ideološki je nastran.