Predsjednik Nacionalnog savjeta za suradnju s Haaškim tribunalom, Rasim Ljajić, oštro je danas demantirao navode nekadašnje hrvatske ministrice pravosuđa Vesne Škare Ožbolt kako je Srbija 2005. pokušala trgovinu optužnicom protiv Vladimira Šeksa i drži kako je ova izjava u dana "u tamošnjoj predizbornoj kampanji koja je uvijek zgodna prilika za ubiranje političkih bodova", piše agencija Tanjug.
Upitao je gdje je ona bila do sada, zašto je o tome šutjela šest godina te dodao kako je "suština potpuno drukčija".
- Mi smo Hrvatskoj otvoreni rekli kako imamo dokumentaciju JNA i ponudili smo im, u okviru međunarodne pravne suradnje u procesuiranju ratnih zločina, da ukoliko postoji njihova spremnost, na osnovu te dokumentacije i dokaza koje Srbija ima, provedu istragu - rekao je Ljajić dodajući kako je "logična posljedica toga bila da, u sklopu te suradnje, dobijemo tajni popis više od 2.000 optuženih Srba, izbjeglih i prognanih jer bi to pospješilo ukupnu normalizaciju odnosa dviju zemalja".
- U sklopu cijele priče, budući je tema bila i Srbi u zatvoru u Lepoglavi, mi smo tražili da se, neovisno od te dokumentacije, nastavi transfer osuđenih osoba. O tome je i ranije bilo riječi, a prva grupa osuđenika je već bila puštena, nakon što je Srbija Hrvatskoj dostavila zemljišne i matične knjige iz općine Glina koje su do tada bile u privatnom posjedu - pojasnio je Ljajić.
Dodao je kako je "sve vrlo jasno", ali Hrvatska lansira "djelomično" ovu priču u vrijeme predizborne kampanje "kada se medijski prostor dobiva za prikupljanje političkih bodova temeljem optužbi Srbije".
Ljajić je podsjetio da je Vesna Škare Ožbolt s velikom pažnjom tada saslušala sve prijedloge i ocijenila ih vrlo zanimljivima, pa je predložila da upita tadašnjeg premijera Ivu Sanadera što učiniti. - Otišla je i nazvala Sanadera, a kada se vratila rekla je da Hrvatska nije zainteresirana - objasnio je Ljajić.
Bravo Vecernji. Saznadosmo da Srbija ima dokumentaciju JNA, a da je JNA uvjek imao dokumentaciju Srbije, to su svi uokrug znali. Kakove li novosti.