Stari grad Krapina, kulturni biser grada koji će se u budućnosti uklopiti u postojeću turističku priču vezanu uz Nalazište pračovjeka i Muzej krapinskih neandertalaca, ove godine trebao bi dobiti novo ruho. Naime, kako je najavila Viktorija Krleža, ravnateljica Pučkog otvorenog učilišta Krapina, opširna dokumentacija i projekti sanacije su spremni i očekuje se odobrenje novca iz Ministarstva kulture. Dio novca osigurava i Grad Krapina i to za uređenje infrastrukture, javne rasvjete, priključka vode te prilazne ceste.
Stalni postav
Postojeće stanje detaljno je snimano od strane stručnjaka iz Instituta za arheologiju Ljubljana i iz Zagreba. Zbog strmog terena za sanaciju palasa i nastavak daljnjih arheoloških istraživanja, dopremit će se specijalna skela pomoću koje će “ljudi pauci” detaljno snimiti unutrašnjost zidina. U planu je također i sanacija djela zapadne zidine prema palasu - navodi ravnateljica Krleža.
U međuvremenu arheološko blago pronađeno na Starom gradu restaurirano je i vraćeno u Krapinu, u Galeriju grada, gdje je izloženo kao stalni postav.
- Ova vrijedna zbirka nastala je kao rezultat arheoloških istraživanja Instituta za arheologiju provedenih tijekom 1994., 2001. i 2008. godine. Tu je i jedan vrijedan nalaz - ukrasna, plastična, figura konjanika iz 15. stoljeća, a prema procjeni arheologa, radi se o jedinstvenom i vrijednom primjerku - ističe Vesna Kunštek kustosica Galerije.
Dokazi bogatstva i moći
Nalazi svjedoče o potrebi vlasnika burga u 15. stoljeću da prostor za život opreme namještajem i priborom koji će im život činiti lagodnijim, a koji će iskazati njihov položaj, bogatstvo i moć. Dijelovi keramičkih čaša, ukrašenih vrčeva, skupocjenih posuda od majolike dokazuju visoku kulturu jela i pića - ističe Tatjana Tkalčec iz Instituta. Dodaje kako znamenite građevine poput Franjevačkog samostana te tajanstvenost srednjeg vijeka Starog grada stvaraju poseban ugođaj starine koji je utkan u sve pore danas modernog grada.