Presušio je priljev novaca od donacija političkim strankama, njih osam najvećih u prvih pola godine skupilo je svega šesto tisuća kuna, skromno će morati odraditi i promidžbenu kampanju za lokalne izbore iduće godine.
Vlada procjenjuje
I to ne samo zbog slabih donacija, već zbog zakonskog ograničenja koje im sputava ruke da na svoju promociju troše kao pijani milijarderi. U tome je, osim HDZ-a koji je nakraju zbog "crnih donacija" završio na sudu, prednjačio zagrebački gradonačelnik Milan Bandić, koji je na predsjednički kampanju potrošio oko 25 milijuna kuna, dvostruko više od protukandidata Ive Josipovića, a i na lokalnim izborima njegov SDP, koji ga je kandidirao, troškove je zbrajao u milijunima. Stranke i kandidate za (grado)načelnike i župane sada mučiti može samo hoće li im troškove kampanje platiti donatori ili će morati uzeti kredit, ali im je u konačnici i to svejedno jer će im se to vratiti iz proračuna. Zakon o financiranju političkih aktivnosti i izborne promidžbe dozvoljava da kandidati za gradonačelnika Zagreba potroše pola milijuna kuna, kandidati u velikim gradovima i za župane četiristo tisuća kuna, oni u gradovima s više od 10.000 stanovnika mogu potrošiti 250 tisuća kuna, dok u malim mjestima do 3000 stanovnika imaju dozvolu za samo 50 tisuća kuna. Ako osvoje najmanje deset posto glasova na izborima, dobit će povrat novca razmjerno osvojenim glasovima. Liste koje se natječu za vijeća mogu potrošiti do 400 tisuća kuna i novac će im biti refundiran sukladno broju zastupničkih mjesta. Kolika će biti "cijena" mandata odlučit će Vlada u roku sedam dana od raspisivanja izbora. Isto je bilo i s parlamentarnim izborima i mandat su procijenili na 180.000 kuna te su stranke od iznosa koje su dobili uglavnom podmirili sve troškove kampanje. Na prošlim izborima u metropoli, Bandić i Josip Kregar, potrošili su 2,9 milijuna kuna, odnosno 1,9 milijuna.
– Ograničenja su dobra, bit će sve skromnije. To se pokazalo dobro na parlamentarnim izborima. Uspjeli smo odraditi kampanju za milijun i po kuna po izbornoj jedinici i još smo sve kupovali hrvatsko, što je 20 do 30 posto skuplje. Nismo računali troškove za lokalne izbore, no financirat ćemo se iz vlastitih sredstava, donacija i kredita ako bude trebalo – kazao je Dinko Suton, poslovni direktor SDP-a.
60.000 za "rad"
No stranke i nezavisne liste koje uspiju ući u lokalne parlamente dobro prolaze i bez da im se vrati novac za kampanju. Iz javnih budžeta dobivaju novac za rad stranaka. U Zagrebu je za skupštinske stranke za to namijenjeno šezdesetak tisuća kuna godišnje po zastupniku.
Tko ce to kontrolirati. Bandic nije imao nikakvih problema tvrditi da sat vremena placenog termina za propagandu nakon dnevnika kosta ukupno 10 000 kuna :D Ja zvao HRT, pa mi tu cifru rekli po sekundi, hehe I.