Francuski predsjednik Emmanuel Macron najavio je u ponedjeljak da će se početi raditi na okvirima i pravilima za islam u Francuskoj. To nije iznenadilo eksperte za islamski radikalizam i terorizam s obzirom na to da su te mjere očekivali puno prije, odmah nakon terorističkog napada u Parizu u studenom 2015. godine.
“Problemi s integracijom”
Naime, u svom godišnjem obraćanju na zajedničkoj sjednici parlamenta francuski predsjednik priznao je da postoje određeni problemi s integracijom. – Postoji radikalno, agresivno čitanje islama koje dovodi u pitanje pravila i zakone Francuske kao slobodne države i društva čija načela ne slušaju vjerske parole – rekao je.
Francuske vlade godinama nastoje naći načina kako se nositi s rastućom popularnošću krutih i radikalnih tumačenja islama u siromašnim predgrađima s velikim udjelom stanovništva useljeničkog podrijetla. Imami i vjerski učitelji koji su dolazili u takva mjesta i propovijedali vehabijsku selefijsku ideologiju, koja je pozivala na mržnju i nasilje, neintergaciju u društvo koje su smatrali bogohulnim, neplaćanje poreza, pa čak i na ubijanje križara, bili su zakonski zaštićeni, štoviše, država je te radikale financirala. Macron je kazao da velika većina francuskih muslimana odobrava sekularnost u kojoj “društvo i država poštuju vjernike, a vjernici poštuju društvo i načela države koja pripada svima”.
– Zbog toga će se, počevši od jeseni, razjasniti ta situacija te će se islamu dati okvir i pravila, uz jamstvo da će svuda biti prakticiran u skladu sa zakonima Republike Francuske – najavio je Macron.
Zbog strogog francuskog zakona o razdvajanju države i Crkve i nepostojanja hijerarhije u sunitskom islamu, iz kojeg proizlazi radikalna vehabijsko-selefijska sekta, francuske vlasti nisu imale nikoga iz tih redova s kime bi mogli razgovarati i bilo što dogovoriti. I to zato što pripadnici te sekte, iako žive u Francuskoj i posjeduju francusko državljanstvo, ne priznaju francusku vlast, smatrajući je nevjerničkom. Prije najave Macrona, francuska je država počela protjerivati radikalne imame jer, prema mišljenju analitičara, borba protiv islamskog radikalizma i terorizma ne može uspjeti samo oružjem i proglašenjem izvanrednog stanja.
Austrija već na tom tragu
Prije Macrona, i austrijski kancelar Sebastian Kurz, čim je došao na tu funkciju, kazao je kako u Austriji “nema mjesta za paralelna društva, za politički islam i radikalne trendove” te odmah najavio kako će se postaviti čvrsto prema islamskom ekstremizmu i nedostatku integracije muslimanske zajednice u Austriji, makar time riskirao optužbe za islamofobiju. Odmah je zatražio zatvaranje sedam džamija i protjerao je 60 imama koji su propovijedali fundamentalističku verziju islama ili su financirani izvana. Jedna od džamija pripada turskoj zajednici, a vodi je i financira Tursko-islamsko kulturno udruženje (ATIB), koje je povezano s ekstremno nacionalističkom organizacijom Sivi vukovi, dok ostalih šest džamija pripadaju Arapskoj religijskoj zajednici i vehabijsko-selefijskoj struji islama, koja inzistira na striktnoj, doslovnoj i isključivoj interpretaciji islama.
mislim da će u dogledno vrijeme radikalni islam integrirati Francusku a ne obrnuto, kao što se već događa u Belgiji a posebno u Švedskoj.....