OPERACIJA 'ALTHEA'

Mađarske zračne snage u BiH zamijenit će jedna druga država EU, pripreme su već počele, evo koji je cilj

U Mostaru obilježene godišnjice pješadijskog puka i HVO
Denis Kapetanovic/PIXSELL
14.01.2025.
u 10:35
Poslušaj ovaj članak
00:00 / 00:00

Okosnica misije je višenacionalni manevarski bataljun kojega čine vojnici iz Austrije, Grčke, Mađarske, Italije, Moldavije, Sjeverne Makedonije, Rumunjske i Turske, dok je ostatak vojnog osoblja raspoređen u 20 ureda za vezu diljem zemlje

Rumunjska je počela raspoređivati elemente svojih zračnih snaga u Bosni i Hercegovini u sklopu priprema za preuzimanje zapovjedništva nad vojnim snagama Europske unije u toj zemlji, potvrdilo je zapovjedništvo EUFOR-a u Sarajevu. Naime, četiri višenamjenska helikoptera tipa IAR-330 od početka tjedna stacionirana su u bazi Butmir kod Sarajeva, gdje je i zapovjedništvo EUFOR-a. Oni će preuzeti operacije transportne potpore i medicinske evakuacije koje su u proteklih godinu dana obavljali helikopteri oružanih snaga Mađarske, čiji predstavnik je i zapovjednik EUFOR-a u odlasku general Lászlo Sticz.

Sukladno ranije utvrđenom rasporedu rotacije dužnost zapovjednika EUFOR-a 31. siječnja od njega će preuzeti general-bojnik iz Rumunjske Florin-Marian Barbu. General Barbu (56) u BiH stiže s pozicije načelnika uprave za operacije rumunjskih oružanih snaga.Europska unija misiju održanja mira u BiH preuzela je od NATO-a 2004. godine uspostavivši operaciju pod nazivom "Althea".

Okosnica misije je višenacionalni manevarski bataljun kojega čine vojnici iz Austrije, Grčke, Mađarske, Italije, Moldavije, Sjeverne Makedonije, Rumunjske i Turske, dok je ostatak vojnog osoblja raspoređen u 20 ureda za vezu diljem zemlje. Operacija "Althea" uspostavljena je uz oslanjanje na ugovor "Berlin plus" između NATO-a i EU koji predviđa angažiranje snaga Alijanse u slučaju pogoršanja stanja na terenu i potrebe za izravnom vojnom intervencijom radi očuvanja mira. Mandat misije "Althea" temeljen je na odlukama Vijeća sigurnosti UN koje se donose jednom godišnje. 

>>Pitali smo umjetnu inteligenciju koji bi narodi mogli nestati u sljedećih 100 godina, odgovor bi vas mogao zabrinuti>>

U Mostaru obilježene godišnjice pješadijskog puka i HVO
1/11
Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije