Magistar sestrinstva Hrvoje Premuž bio je glavni medicinski tehničar Odjela za reanimaciju, anesteziologiju i intenzivno liječenje u općoj bolnici Dr. Josip Benčević u Slavonskom Brodu. Kao i mnoge kolege iz struke otišao je raditi u Njemačku.
- Bio sam godinama potplaćen za svoj rad. Zvanje magistra sestrinstva nije mi se priznavalo, radio sam kao prvostupnik i tako sam bio plaćen. S druge strane, ostajao sam besplatno raditi do 23 sata navečer samo zbog vlastite odgovornosti i profesionalnosti - kazao je Premuž za Novi list.
Nakon 24 godine staža, u 48. godini života Premuž je odlučio ostaviti plaću od 6300 kn i zaposliti se u bolnici u Hannoveru. U Hrvatskoj ga je smetalo i političko uhljebljivanje u bolnicama koje je u zadnje vrijeme doseglo vrhunac.
- Počeli su se uvoditi novi pododjeli s novih devet umjesto tri voditelja, a svaki ima 10 do 20 tisuća kuna plaće. Bolnice postaju oaze administriranja, a ne liječenja - pojasnio je Premuž.
U Hannoveru je počeo raditi odmah, a plaća iznosi 2000 eura neto. Nakon priznavanja diplome bit će i oko 3000 eura jer se radi o području intenzivne skrbi.
- Dade se lijepo zaraditi, jedino je ritam rada nešto naporniji, smjene su tri dana po 12 sati, onda dva do pet slobodnih dana pa onda smjena od četiri dana. I u Njemačkoj medicinari ne bi smjeli raditi više od 40 sati tjedno, ali rade i po 60 - dodao je tehničar.
Zbog velike potražnje za sestrama, zdravstvo je i u Njemačkoj pred kolapsom.
- Njemačka začas može »progutati« sve medicinske sestre s Balkana, a kamoli njih 30.000 iz Hrvatske - zaključuje Hrvoje Premuž.
>> Pogledajte video: Evo kolike su zapravo plaće po zanimanjima u Njemačkoj
nije problem da se ljudi iseljavaju, problem je to da će za 10-20 godina u državi biti manje od 3 miljuna a adeze i sdepe će reći nismo mi krivi...