Silvani Vidak, 39-godišnjoj majci troje djece, ovog se proljeća život okrenuo naglavačke. Iako nikada u životu nije pušila, dijagnosticiran joj je rak pluća. Odmah je operirana, a nakon liječenja rak joj se i proširio. Obitelj u Kanadi i Njemačkoj došla je do uglednog liječnika iz Belgije zahvaljujući kojem je napravila dodatna testiranja i tako otkrila da ima ALK+ rak pluća.
Isti joj je liječnik prepisao i novi ciljani lijek xalkori, koji joj puno pomaže, ali nije na listi HZZO-a. Kupuje joj ga obitelj, a stoji 6000 eura mjesečno. Zna samo da ga mora nabaviti jer joj osigurava život. Pisala je i Ministarstvu zdravlja, ali ništa od pozitivnog odgovora.
"Od raka pluća više se ne mora umrijeti"
Dio onoga što posljednjih mjeseci prolazi Silvana je ispričala jučer i na konferenciji za novinare, koju je u povodu Mjeseca borbe protiv raka pluća organizirala Udruga oboljelih od raka pluća Jedra. Tom prigodom vodeći hrvatski liječnici predstavili su važne novosti u dijagnosticiranju i liječenju EGFR i ALK pozitivnog raka pluća koji se dokazuje molekularnim genskim testom i liječi ciljanim lijekom. A od kojeg obolijevaju uglavnom mlade žene, i to nepušači. Baš kao što je Silvana.
– Stvari se mijenjaju posljednjih pet godina. I zato počinjemo intenzivnu kampanju. Rak pluća više nije jedna od onih bolesti od kojih se mora umrijeti – poručio je Miroslav Samaržija, predstojnik Klinike za plućne bolesti Jordanovac i predsjednik Hrvatskog torakalnog društva.
Pet godina preživi samo šest posto oboljelih
Uz kemoterapiju, dosad najrašireniji oblik terapije raka pluća, bolesnicima je omogućena ciljana terapija za mutacije EGFR primjenom lijekova koji se nalaze na listi lijekova HZZO-a, a koja bilježi pozitivne pomake. Međutim, testiranje i liječenje za ALK pozitivne mutacije, što je Silvanin slučaj, nije pokriveno HZZO-om iako takvih bolesnika godišnje u Hrvatskoj ima samo 30-ak.
Ipak, u bliskoj bi se budućnosti testiranja bolesnika na ALK mutacije trebala provoditi na Zavodu za patologiju Medicinskog fakulteta Sveučilišta. No kada će se i kojom dinamikom na listu lijekova uvoditi novi pametni lijekovi, i dalje je nepoznanica. Prema podacima Registra za rak, u Hrvatskoj je u 2011. godini dijagnosticirano 2920 novooboljelih od raka pluća, većinom muškaraca. S obzirom na to da se otkriva kasno, pet godina preživi samo šest posto oboljelih.
>>Morrissey ima rak: Neću se brinuti o tome, odmarat ću kad budem mrtav
>>Tumore nikad potpuno nećemo moći uništiti jer mutiraju
Mi smo jedna sramotna, tuzna i jadna zemlja, koja stvarno nema razlog svoga postojanja, osim da se elita bogati i da pljačka bedake koji u njoj zive.