Četrdesetak frizera godišnje izađe iz škole samo u Osijeku, a u cijeloj županiji lani ih se zaposlilo tek dvoje. Ostali za kruh zarađuju, primjerice, slažući police u trgovinama.
Učiti iz krize
– Da se u idućih pet do deset godina ni jedan učenik ne upiše za frizersko zanimanje, ne bi nedostajalo frizera – kaže Anto Barukčić, pročelnik osječkog HZZ-a.
Frizer je među zanimanjima koje u zavodu ne preporučuju učenicima za upis ove godine. Zanimljivo je, pak, kako se za jedan stolac u razredu frizera prosječno bori čak troje učenika.
Iz krize, kažu u Zavodu, treba izvući pouku, a ona je definitivno pokazala kako je ulaganje u sebe najsigurniji put do radnog mjesta.
– Kada ste svestraniji, teže ostajete bez posla, a ako ga i izgubite, daleko ćete ga lakše ponovno naći – poručuje Barukčić. Vrstan je majstor, ističe, tražen i cijenjen i dobro zarađuje.
– Bolje biti dobar majstor, nego loš student i studirati deset godina – smatra on.
Mesari, pekari i stolari posao nađu, kažu u osječkoj Obrtničkoj školi, čim zatvore vrata školske zgrade.
– Oni već na početku plaćom stignu profesore koji su ih podučavali, mogu zaraditi oko 4000 kuna – kaže ravnatelj Tomislav Šalavardić.
Trebat će i pravnika
Pogrešno je mišljenje, dodaje, da su obrtnička zanimanja namijenjena onima s lošim ocjenama.
Besposleni neće sjediti ni oni koji, u srednjoj školi ili na fakultetima, izuče za medicinska, strojarska, građevinska zanimanja, a na birou neće čekati ni informatičari i profesori engleskog i njemačkog jezika.
– Studenti koji će biti među 10 ili 20 najuspješnijih u generaciji, bez muke će naći posao što god studirali, pa bilo to i prezasićeno pravo ili ekonomija – kaže Barukčić. Posla će nakon ulaska u EU biti i za pravnike.