Nelsona Mandelu oplakuje cijeli svijet, a u pozadini tuge zbog odlaska jedne od najvećih političkih ikona 20. stoljeća počele su i pripreme za njegov posljednji ispraćaj. Lijes prekriven zastavom Južnoafričke Republike odvežen je sinoć iz njegova doma.
Kako javlja CNN, za pripadnike naroda Xhosa, a jedan od njih bio je i pokojni Mandela, smrt je tradicionalno nešto o čemu se ne govori i što se ne planira, bez obzira na neizbježan ishod. No, otkad je Mandela završio u bolnici u Pretoriji pa kod kuće i Johannesburgu, i njegovim najbližima bilo je jasno da se 95-godišnjem "krhkom starcu" (kako su ga nazvale kćeri) bliži kraj.
Godinama se u tajnosti stvarao plan vlade, vojske i obitelji o posljednjem oproštaju od ovog velikana. Sad je poznato da će posmrtni događaji trajati deset dana, a kulminirat će državničkim pogrebom.
Promjene su, kao i nakon odlaska svakog tako značajnog čovjeka, moguće, no izvjesno je da će žalovanje trajati deset dana, s kombinacijom zapadnjačke tradicije i običaja rodnoga Mandelina klana Thembu. Članovi klana vjerojatno su bili i uz Mandelin odar.
Prema tradiciji vođe klana okupit će se ili u Mandelinu domu ili u mrtvačnici i izvest će prvi "čin" ceremonije, nazvan "zatvaranje očiju", kao svojevrsni prelazak iz života u onostranost. Tijelo će potom biti prevezeno u vojnu bolnicu u Pretoriji, u kojoj će u mrtvačnici biti i balzamirano.
Prvih pet dana nakon smrti u JAR-u neće biti nikakvih javnih skupova, a nakon toga tisuće ljudi odat će mu počast na stadionu FNB, poznatom kao Nogometni grad u četvrti Soweto. Tamo je Mandela, na finalu Svjetskog nogometnog prvenstva u srpnju 2010., posljednji put nastupio javno.
Njegovi će posmrtni ostaci zatim tri dana biti izloženi u sjedištu vlade u Pretoriji, a posljednji ispraćaj bit će u Mandelinoj kući u Qunuu, pod šatorom u brdima u kojima se igrao dok je bio dijete. To je mjesto sagrađeno posebno za njega, a ondje su već pokopani i neki članovi njegove obitelji. Grob je okružen stijenama, travom i nasadima aloje. Biljka je otporna na sušu i ljekovita je, a cvate i unatoč nepovoljnim vremenskim uvjetima. Južnoafrikanci smatraju da je "prava cvjetna simbolična gesta i iskaz poštovanja prema čovjeku čiji je život bio obilježen tragedijom, ali koji je trijumfirao snagom duha i nade".
Očekuje se dolazak tisuća građana i brojnih svjetskih državnika. Zbog dodatne sigurnosti bit će angažirana i vojska. No, sam ukop, točno u podne, simbolično kad je sunce u svom zenitu, pratit će samo najbližih stotinjak članova obitelji. Bit će to povratak kući, kako kažu.