Društvo za pomoć mentalno retardiranim osobama Krapinsko-zagorske županije omogućilo je stručni rad s logopedom djeci koja imaju teškoća u govoru. Nekoliko mjeseci pomno planirana aktivnost imala je javnu prezentaciju, a s djecom će raditi logoped Marijan Drempetić iz Centra za autizam u Zagrebu, i to svake subote četiri sata u prostorijama Društva.
Nabavljena oprema
Društvo je nabavilo vrijednu opremu za rad logopeda, a dok čekaju na red, za djecu je organizirana radionica koju vodi Darinka Pinjuh, pedagoginja i potpredsjednica Društva.
Organiziranje govornih vježbi potaknuli su sami roditelji tijekom Ljetne škole za razvoj osobnosti djece s teškoćama u razvoju koju organizira Društvo. Prema riječima voditeljice Društva Jasne Vukoje, tada se i krenulo u nabavu opreme, a projekt su novčano pomogli Krapinsko-zagorska županije, Drogerie markt te Zaklada Adris.
Štefica Mušec u Krapinu dolazi iz Konjščine. Njezina osmogodišnja Maria ima psihofizičkih smetnji u razvoju i ne govori. Dijete polazi Specijalnu školu pri bolnici Krapinske Toplice.
Mame zadovoljne
– Jako sam zadovoljna aktivnostima ovoga društva jer se mnogo brine za djecu te tako mnogo pomaže i nama roditeljima. Sudjelovali smo i u ljetnoj školi, djeca su bila na moru te u Austriji, na Međunarodnome susretu osoba s teškoćama u razvoju – kaže Štefica Mušec.
Anđelina Hršak na vježbe kod logopeda dovodi svoje dvije kćeri, 5-godišnju Antoniju i 3-godišnju Ninu. One nemaju mentalnih teškoća, ali imaju jezično-govornih problema.
– Dobro je što nam Društvo za pomoć mentalno retardiranim osobama Krapinsko-zagorske županije omogućuje da i djeca koja nisu članovi mogu pohađati vježbe logopeda – kaže zadovoljna majka. Ova hvalevrijedna akcija omogućit će mnogim roditeljima da u Krapini dobiju stručno mišljenje logopeda i uslugu ako treba, a pogotovo onima koji dugo moraju čekati da dođu na red za vježbe kod logopeda u Krapinskim Toplicama.
a Društvo djeluje i kroz klubove u Zaboku, Pregradi, Radoboju, Humu na Sutli i Krapini. Radi se individualno ili u skupinama, u radionicama, s djecom koja imaju teškoća u razvoju i osobama s invaliditetom. Dvije su osobe zaposlene, no pomažu i brojni stručnjaci i volonteri.