Umirovljeni general Marinko Krešić i djelatnik Ministarstva branitelja Tomo Bogović pod sumnjom su Državnog odvjetništva zbog lažnih invalidnina. Kako doznaje Večernji list, protiv obojice su pokrenuti kazneni postupci, a prema neslužbenim informacijama radi se o invalidninama koje su njih dvojica bez osnove priskrbila za sebe osobno. Kako nam je prenijela osoba koja je bliska istrazi, kod generala Krešića radi se o invalidnini i svim privilegijima koji iz nje proizlaze, od kupnje stana po povlaštenim uvjetima, invalidskog dodatka pa do beneficija pri plaćanju poreza.
U slučaju Tome Bogovića navodno je riječ o tome da je Krešić njemu pomogao u stjecanju lažnog invaliditeta, i to tako što mu je potpisao okolnosti stradavanja u Oluji 1995. godine, u vrijeme kada je Bogović sjedio u Zagrebu u sigurnosti ureda u Ministarstvu obrane.
Pomoćnik Kosor i Iviću
Bogović je bio pročelnik vojnog kabineta te pomoćnik ministara branitelja, i to isprva Jadranke Kosor, a potom Tomislava Ivića. Kada su se spajale uprave, bio je smijenjen i postavljen u Sektor pravnih poslova, a danas obnaša funkciju voditelja Službe za zaštitu žrtava i sudionika rata.
Jučer smo pokušali stupiti u kontakt s generalom Krešićem, no nije se javljao na mobitel.
Njemu bliske osobe potvrdile su nam da su se čule s njim u poslijepodnevnim satima, da se nalazi u svom domu te da nema nikakvih informacija o mogućem uhićenju ili privođenju na obavijesni razgovor.
Ministar branitelja Predrag Matić, s kojim smo jučer kontaktirali, nije imao komentara jer se, kako je kazao, nalazi na službenom putu u Voćinu pa do njega u tom trenutku još nisu stigle informacije o ovom slučaju.
U Ministarstvu branitelja neslužbeno doznajemo da je njihov zaposlenik Tomo Bogović na bolovanju već dulje, od prvih dana ljeta.
Kako kaže naš izvor, u vrijeme dolaska Bojana Glavaševića na mjesto pomoćnika ministra Bogović je na vlastiti zahtjev “spušten” na niže rangiranu funkciju.
– Najavio je da će uskoro u mirovinu te otvorio bolovanje i otad ne znamo ništa o njemu – kažu u Ministarstvu.
Umirovljeni general Marinko Krešić u javnosti je posljednji put istupio prije samo nekoliko dana, 10. prosinca, kada je na Markovu trgu sudjelovao u Hvidrinu prosvjedu protiv desetpostotnog smanjenja braniteljskih mirovina.
– Vlasti su vječito problem branitelji koji su časno branili svoju domovinu. Vlast ne vlada Hrvatskom dobro, ne da dostojanstvo hrvatskom čovjeku i branitelju. Spriječimo sramotu koja je pred nama. Prestanite ponižavati branitelje i neka prestanu biti na tapeti onih koji nisu voljeli hrvatsku državu – kazao je general Krešić i zaradio gromoglasan pljesak.
Inače, njegovo se ime posljednjih mjeseci često spominje u kontekstu mirovina HVO-a. S Ljubom Ćesićem Rojsom umirovljeni general Krešić od stradalih pripadnika HVO-a, njih 10.009, “formirao” je fantomsku Specijalnu postrojbu MORH-a 1998. godine. Kako nisu mogli stradati u BiH, gdje su doista i stradali kao pripadnici HVO-a ili pak Specijalne policije Herceg-Bosne, Rojs im je svakom posebno pisao potvrde o načinu stradavanja.
Vodio generalski zbor
Umirovljeni general Marinko Krešić osam je godina predvodio Hrvatski generalski zbor i upravo pod njegovim predsjedanjem u ožujku ove godine iz zagrebačkog hotela “I” upućen je apel vlastima u kojem je javnost prepoznala i elemente prijetnje državnim udarom.
– Malo po malo, udar po udar, ipak padne stijena. Tako i mi mislimo djelovati. Ako se u bilo kojoj državi svijeta okupi 50-ak generala, onda je poruka da u toj državi nešto nije u redu – glasila je poruka odaslana sa skupa generala, na kojem je Krešić najavio izbornu skupštinu HGZ-a u Vukovaru. Pritom je naglasio da će se Generalski zbor ustrojiti hijerarhijski, po principu oružanih snaga, što je u dijelu javnosti dočekano sa snažnom konsternacijom. Ondje ga je, međutim, na čelnom mjestu HGZ-a naslijedio puno umjereniji Pavao Miljavac koji je u prvim izjavama kazao da bi ulazak politike u Zbor bilo poguban za tu udrugu.
Kad če se rešiti slučaj za ove u Križevcima, kojima je Krešič podpisivao da su branitelji a sve je išlo preko Belje Zvonka,o tome se je več naveliko pisalo ali se je zašutjelo, zašto?