Njemačke oružane snage će po prvi put u svoju opremu uvrstiti eksplozivne bespilotne letjelice, poznate i kao dronovi-samoubojice, prema izjavama dvaju izvora iz Ministarstva obrane. Ovim potezom Berlin nastoji uhvatiti korak s tehnologijom koja je pokazala svoju razornu učinkovitost u ukrajinskom sukobu. Obje strane, Rusija i Ukrajina, koristile su ove jednokratne dronove koji se nakon kruženja oko cilja obrušavaju velikom brzinom i detoniraju pri udaru.
Međutim, nabava naoružanih dronova izazvala je kontroverze u Njemačkoj, pri čemu su neki političari povukli paralele s ciljanim izvansudskim likvidacijama koje su provodile američke snage u Afganistanu. Nakon godina intenzivnih rasprava, parlament je tek 2022. godine odobrio naoružavanje velikih dronova poput Heron TP-a (ISRAI.UL), koji operiraju na znatno većim visinama, javlja Reuters.
U svjetlu aktualnog rusko-ukrajinskog sukoba i nesigurnosti oko budućnosti američke vojne zaštite, modernizacija njemačke vojske postala je prioritet. Prošlog mjeseca parlament je dao zeleno svjetlo za značajno povećanje obrambenog proračuna u vrijednosti od stotina milijardi eura. Izvori navode da će ugovori s dvije tvrtke za prvu seriju eksplozivnih dronova biti potpisani u nadolazećim danima, no odbili su otkriti identitet tih kompanija. Kopnena vojska, zračne snage i mornarica provodit će testiranja ovih dronova u narednim mjesecima.
"Korištenje dronova i obrana ključni su za opstanak naših trupa na suvremenom bojištu - to je lekcija koju smo naučili iz situacije u Ukrajini," izjavio je jedan od izvora pod uvjetom anonimnosti. "Svaki vojnik mora ovladati upravljanjem dronovima, baš kao što danas svi znaju koristiti dalekozor", kazao je izvor. Njemačka planira do kraja godine sklopiti dugoročnije ugovore za veću količinu dronova, čime bi se skratilo uobičajeno dugotrajno razdoblje uvođenja novog naoružanja. S obzirom na brzi razvoj tehnologije dronova, ugovori će predvidjeti inicijalnu isporuku ograničenog broja jedinica za obuku, uz mogućnost naknadne brze isporuke većeg broja najsuvremenijih modela prema potrebi. "Nema smisla kupovati tisuće dronova samo da bismo otkrili da su zastarjeli u trenutku kada nam zatrebaju," zaključio je jedan od izvora.
Ovi svi balkanci sto rovare protiv Njemačke i EU a tamo rade treba ih poslati kod braće Rusa da zarađuju, možda završe i na frontu pa pokažu svoju lojalnost.