Robert Matijević čija je supruga u veljači 2011. godine odvela njihovu maloljetnu kćer u Srbiju bez njegova dopuštenja danas je pravdu tražio i pred saborskim Odborom za predstavke i pritužbe. Odboru se, naglasio je, nije obratio zbog svoje obiteljske situacije, već zbog nefunkcioniranja ove države. Ključna stvar koja ga muči jest kako je njegova supruga izvadila srbijansku putovnicu i riješila srbijansko državljanstvo za njihovu kćer bez njegova znanja, ali i pristanka.
- Nakon što mi je kćer odvedena nije mi bilo jasno kako je prešla granicu s obzirom da je njena hrvatska putovnica, za čije smo vađenje trebali potpise oba roditelja, ostala kod kuće. Nakon istrage sam dobio potvrdu srbijanskog MUP-a u kojem mi potvrđuju da je moja Rea u Ambasadi RS u Zagrebu srbijansku putovnicu dobila 6. rujna, a državljanstvo tek 10. rujna – požalio se Matijević te podsjetio na niz nelogičnosti i nezakonitosti koje je u svojoj istrazi od te 2011. godine otkrio u radu hrvatskih i srbijanskih institucija. Još u rujnu 2012. godine obratio se saborskom Odboru za pritužbe i predstavke koje je, između ostalog, naložilo Ministarstvu vanjskih poslova da pošalje novu republici Srbiji kako bi se razjasnila ova nejasnoća oko odobravanja državljanstva i izdavanja putovnice na nezakonit način, iako i naše i srpsko zakonodavstvo ne dozvoljava vađenje tih dokumenata bez dozvole oba roditelja.
- Situacija je vrlo čista, sporno je da ministrica Pusić ne želi poslati diplomatsku notu Srbiji. Ja sam čovjek koji će ovo izgurati do kraja, ali neke stvari ne mogu napraviti sam i trebam vašu pomoć – molio je Matijević. Predsjednik odbora Dinko Burić rekao je da je došlo vrijeme da se o ovome razgovara i na plenarnoj sjednici Hrvatskog sabora.
- Iz dokumenata je vidljivo da hrvatska država nije poduzela sve ono što je bila dužna da bi zaštitila malodobnu Reu, hrvatsku državljanku. Po mom mišljenju prekršeni su hrvatski zakoni i počinjeno je kazneno djelo izdavanjem te putovnice. Ako preko ovoga pređemo, možemo zažmiriti pred postupcima bilo koje druge ambasade u ovakvim i sličnim slučajevima. Ovo je iznimno opasan primjer, ne samo za Reu, nego i za sve hrvatske državljane ako njihova država neće poduzeti sve da ih zaštiti – primijetio je Burić te zaključio da je ovako "mlako postupanje prema bilo kojem veleposlanstvu zabrinjavajuće za Hrvatsku".
Iako se rasprava ticala nezakonitosti u postupanjima institucija, dio zastupnika usmjeravao ju je na osobne odnose Matijevića s njegovom suprugom koja već tri godine živi u Srbiji. SDP-ovom Luki Denoni, s druge strane, nikako nije bilo jasno kako majka može oteti svoje dijete, pa je Matijevića stalno pitao zašto on to naziva otmicom.
- Kako majka može oteti svoje vlastito dijete, meni je to nepojmljivo – rekao je Denona koji je prije toga Matijevića upozorio da je u jednom trenutku prestao slušati njegovo izlaganje jer mu je to bilo "previše informacija". I njegova stranačka kolegica dijeli njegovo mišljenje. - Ovo nije otmica - zaključila je Ivana Posavac.
Nakon saslušanja i kratke rasprave, Odbor je zaključio da od Ministarstva vanjskih poslova traži da napravi ono što se od njega tražilo još prije dvije i pol godine, dakle, da uputi notu Republici Srbiji. Od DORH-a traži da žurno proslijedi očitovanje Općinskog državnog odvjetništva koje je također naložilo prije 2,5 godine, kao što traži i očitovanje Ministarstva pravosuđa koje je ranije poručilo da nema veze s ovim slučajem, iako je DORH pola sata prije sjednice poslao očitovanje u kojem kaže da je slučaj proslijedilo Ministarstvu pravosuđa kako bi ga ono prepustilo srbijanskom tužiteljstvu.
Podrška gospodinu Matijeviću.! !