U želji da ohrabre vlade da im se obrate za pomoć prije nego što bude prekasno, MMF je na početku ovog tjedna dodatno pojednostavnio uvjete za kreditiranje zemalja u razvoju.
Nagrada dobrima
Slijedom te odluke Hrvatskoj su kao članici MMF-a otvorene tri milijarde dolara zajma opreza, a nakon godinu dana, taj se iznos može udvostručiti. Šef MMF-a Strauss-Kahn rekao je da novom politikom MMF želi zaštititi zemlje u razvoju od turbulentnih promjena na tržištu, a spreman je i nagraditi države koje idu u “dobrom smjeru”. Zbog stigme koju prati odnos s MMF-om razrađuje se i mogućnost odobravanja kredita bez prethodnih zahtjeva vlada, što se posebno odnosi na azijske države, koje desetak godina zaziru od MMF-a.
>>Zemlje koje imaju aktivan aranžman s MMF-om i koriste se njihovim kreditima
MMF je potencijalne korisnike zajmova podijelio u dvije skupine: A i B. Državama koje se nađu u prvoj grupi odobravat će se zajmovi na dvije godine bez dodatnih pregovora i promjena u politici zemlje (primjerice Poljska i Meksiko), a ostali će morati ispuniti uobičajene kriterije iz MMF-ovih aranžmana opreza. Popis zemalja s MMF-ove A i B liste nije javan, ali objavljeno je da zajam koji članica može povući dostiže njezinu peterostruku kvotu u MMF-u.
Kako hrvatska kvota iznosi oko 600 milijuna dolara, maksimalan je iznos zajma u prvoj godini tri milijarde, a u drugoj godini kredit se može udvostručiti na šest milijardi dolara. Kako je malo vjerojatno da se Hrvatska nalazi na A listi, za korištenje tog kredita, kojim bi se, primjerice, pokrio sav ovogodišnji deficit, trebalo bi ispuniti neke preduvjete. Jedan je od njih i smanjenje deficita te javnog duga države, što povlači za sobom kresanje plaća i mirovina.
Bivši glavni ekonomist MMF-a Kenneth Rogoff upozorio je ovaj tjedan da Europa još nije prošla najgore. Rogoff očekuje bankrot Grčke za dvije godine, još će jedna zemlja iz eurozone zatražiti pomoć MMF-a (Portugal, Španjolska ili Irska), a i neke istočnoeuropske zemlje mogle bi bankrotirati. Rogoff je izrijekom spomenuo Mađarsku, Rumunjsku i Ukrajinu.
– Zemlje istočne Europe nisu u neposrednoj opasnosti dok god je MMF spreman uskočiti upomoć, no to neće trajati zauvijek – upozorio je Rogoff.
Hrvatska vlada i dalje odbija bilo kakvu mogućnost razgovora o MMF-u, dok je u stručnim krugovima sve više zagovornika tog poteza, pogotovo nakon rebalansa. Vjeruje se da će i guverner HNB-a Željko Rohatinski vrlo brzo preporučiti dolazak MMF-a.
Doći će prije ili poslije
Premijerkina savjetnica Sandra Švaljek isto tako kaže da na MMF ne treba gledati kao na krajnje nepovoljno rješenje “ako ne postoji politička volja, odlučnost ili nas bilo što treće sprečava da sami poduzmemo odgovarajuće korake”.
Docent na riječkom Ekonomskom fakultetu Saša Drezgić uvjeren je da MMF širi lepezu kredita kako bi povećao svoju ulogu u zemljama koje ne žele aranžman s njim zbog restrikcija koje to donosi.
– Jedna je od takvih zemalja i Hrvatska. Suradnja s MMF-om ima i prednosti i nedostatke. Kada bi ekonomska politika države bila zaista neovisna i kompetentna, osobito fiskalna i monetarna, ovakvi aranžmani ne bi bili potrebni, dapače, bili bi štetni. Blago rečeno, MMF nema sjajnu povijest u primjeni svog ekonomskog modela. No, aranžman s njim u okolnostima bez koncepcije bio bi pogodan zbog manjeg troška financiranja. Ovakav ekonomski sustav u Hrvatskoj je neodrživ pa je bolje tražiti pomoć prije nego poslije – kaže Drezgić.
– Prije ili poslije, hrvatska će Vlada morati pozvati MMF i zato je loše što se ti aranžmani stigmatiziraju – komentira i Hrvoje Stojić, analitičar Hypo banke.
jura911 je napisao/la: Rohatinski će vjerojatno će brzo preporučiti MMF..a nije preporučio porez na banke..čak je bio protiv.. Sad vam i on ne valja,ako nekom treba vjerovati onda je to Rohatinski .