Iako je država propisala mjere i poticaje za poslodavce koji zapošljavaju invalidne osobe, u stvarnosti se invalidi jako teško zapošljavaju pa ih je na istoku Slavonije na evidenciji 150 koji traže posao.
- Poslodavci nerado zapošljavaju invalidne osobe iako je dokazano da su, primjerice, gluhe osobe najproduktivniji radnici. S druge strane invalidne osobe nisu motivirane za traženje posla jer ako se zaposle i primaju plaću, primjerice, 2200 kuna što je kod nas najčešći slučaj, gube pravo na invalidninu koja je 2100 ili 2200 kuna pa jednostavno nemaju motiva raditi za isti novac koji ionako dobiju. Zakon bi trebao propisati da invalidnina ostaje jer to je nešto što je stečeno pa bi uz plaću, bilo puno više motiva za zapošljavanje. Inače, invalidi su sretni kada nešto rade jer tada osjećaju kako su korisni zajednici. Prije dvije godine su se u našoj županiji zaposlile dvije žene, a nakon toga je zaposleno u javnim radovima i kod nas u Bubamari, još nekoliko osoba, ali taj broj danas ne prelazi 10 - kaže Tomislav Velić, predsjednik vinkovačke Bubamare, udruge koja okuplja preko tisuću invalida iz većeg dijela Vukovarsko-srijemske županije.
Dodaje kako su invalidi zaposleni na poslovima u administraciji, a zna za jedan slučaj gdje slijepa osoba uspješno radi na čišćenju prostorija. Velić kaže kako su predviđene i kazne za poslodavce koji odbijaju zaposliti invalidnu osobu, a novi Zakon o radu je, prema njegovom mišljenju, jako dobar i zalaže se za zapošljavanje invalida.
- U našoj županiji 12 posto stanovništva čine invalidi i čudi me da ni jedna politička opcija nije to prepoznala i da ne računa na njihovu potporu, a mogla bi ako bi se zauzimali za rješavanje problema invalida, poput zapošljavanja - kaže Velić.
>> Ministarstvo financija: Nitko nam nije rekao da trebamo imati rampu za invalide