POGLED S RUBA ZNANOSTI

Megaživotinje!

plus-misak-txt.jpg
import
28.07.2007.
u 14:34

Diljem svijeta nađeni su divovski životinjski fosili. Njih ima toliko da je američko Nacionalno zemljopisno društvo čak objavilo i knjigu “Divovi iz prošlosti”, u kojoj su prikazana mnoga od tih stvorenja koja danas više ne postoje. Dinosauri su samo najpoznatije divovske životinje, ali nikako ne i jedine.

Fosilni ostaci bezrogog nosoroga upućuju na to da je bio viši od pet metara. Svinje su bile veličine goveda, deve su bile više od tri i pol metra, ptice su rasle do visine od tri metra, divovski dabrovi dosezali su veličinu svinje, šumama su hodali jeleni rogova raspona tri i pol metra. U fosilnom zapisu pronađeni su ostaci ljenjivaca dužih i od pet metara, dok su današnji ljenjivci veličine prosječnog majmuna.

I biljke su bile puno veće nego danas. Pronađeni su ostaci paprati veličine drveta, kao i dokazi o žoharima dugima 60 cm te o jednako divovskim zrikavcima, skakavcima i čudovišnim paucima koji su bujali u prošlosti, dok je naš planet bio zemlja beskrajnoga ljeta. Konjici (vretenca) raspona krila 90 cm letjeli su preko močvara u kojima su živjeli dabrovi od 2,5 metara i rastao šaš visine 18 metara.

Kukci kornjaši nekada su rasli do veličine boksačke rukavice i penjali se uz crnogorična stabla viša od 30 metara. Golemi glodavci, poput divovske gvinejske svinje, rasli su do veličine suvremenog nosoroga, dok je drevni nosorog, prema nekim procjenama, mogao dosegnuti i veličinu dvokatnice. Fosilni zapis prepun je primjera golemih stvorenja koja su postojala u prošlosti.

Preteški i preveliki
Postojanje divovskih životinja pravi je misterij. Što su veće, to su teže, a što su teže, to trebaju veću snagu da bi nosile vlastitu težinu. Galileo Galilei u 17. stoljeću prvi je objasnio taj “efekt razmjera” koji se bavi jednostavnim odnosom dužine prema koži, volumenu i težini. Kosti neke životinje koja je triput duža nego njezin današnji primjerak zbog gravitacije bi morale po gustoći narasti mnogo više od tri puta kako bi podupirale teret životinje.

Galileo je zapisao kako bi bilo nemoguće preoblikovati kosture ljudi, konja ili drugih životinja koje bi mogle odgovarajuće obavljati svoju funkciju kada bi takve životinje bile goleme – osim ako kosti ne bi bile od puno tvrđeg i otpornijeg materijala nego što je uobičajeno ili ako ne bi bile deformirane nerazmjernim debljanjem. U tome slučaju te životinje bile bi strahovito zdepaste.

Pronađene divovske kosti potvrđuju Galileova zapažanja. Zbog njihove ekstremne masivnosti ne prepoznaje se uvijek da pripadaju istim vrstama životinja koje postoje danas. Prirodoslovci će prilikom otkrića takvih fosila često reći da su pronašli, primjerice, ostatke “divovskih životinja nalik psima”, a ne ostatke “divovskih pasa”.

Divovski sisavci
Dabar dug dva i pol metra? Nemoguće, zar ne? Ali samo zato što divovski sisavci nemaju slavu divovskih guštera. Na temelju lubanje izumrlog divovskog dabra izložene u St. Louis Science Centeru procijenjeno je da je divovski dabar bio dug dva metra i 40 centimatara, poput današnjeg crnog medvjeda. Živio je u jezerima i brzacima, ali zasad nema dokaza da je gradio brane poput modernih dabrova.

Arheolozi su otkrili i fosilne ostatke divovskog pingvina, velikog skoro kao čovjek. Prema otkrivenim kostima procijenjeno je da je ptica bila velika oko metar i pol i teška pet kilograma. Fosil je iskopan u kamenolomu pokraj Oamarua na novozelandskom Južnom otoku.

I evo nas na trenutak u mutnim vodama kriptozoologije: velik broj ljudi izvijestio je o divovskom pingvinu na plaži Clearwater na Floridi 1948. Rekli su da je ptica bila visoka 4,5 metara. Iza sebe je ostavila goleme tragove na plaži. Tijekom istog razdoblja neki su ploveći uz obalu zaljeva pokraj plaže Clearwater izvijestili o ekstremno velikoj ptici nalik pingvinu koja je plutala na vodi. Ovi incidenti objavljeni su u nekoliko novina, a iste godine još je jedna velika pingvinolika ptica viđena iz privatnog zrakoplova na obali rijeke Suwannee River u sjevernoj Floridi. Poznati istraživač nepoznatog Ivan Sanderson poduzeo je znanstveno istraživanje u oba slučaja, ali bez uspjeha.

Australski divovi
Aboridžini su oduvijek znali da su postojale divovske životinje, a ubrzo su njihove ostatke otkrili i prvi europski naseljenici. Bojnik Thomas Mitchell 1831. uglednom znanstveniku sir Richardu Owenu u Englesku je poslao veliku zbirku fosila iz špilje Wellington, zapadno od Sydneya. Sir Owenu su ubrzo i druge ostatke izumrlih australskih vrsta poslali istraživači Leichardt, Strzelecki i Goyder. Owen je identificirao velik broj golemih iščezlih tobolčara i ptica, a u idućim desetljećima novoorganizirani australski muzeji poduzeli su mnoga iskopavanja tih fosila.

Diprotodoni su možda najpoznatiji primjer australske megafaune. Tih velikih biljojednih tobolčara bilo je nekoliko vrsta, a najveća od njih bila je ona nazvana Diprotodon optatum. Taj div bio je veličine nosoroga – dug tri metra i dva metra visok do ramena – te je najveći tobolčar koji je ikada živio. Potkraj 20. stoljeća Južnoaustralski muzej pribavio je veliku zbirku fosila diprotodona iz jezera Callabonna na sjeveru te države.

Osim diprotodona, tu se pronađeni i ostaci drugih velikih australskih životinja. Zygomaturus trilobus, rođak diprotodona, bio je veličine bika, a možda je imao rogove poput nosoroga ili kratku surlu. Palorchestes azael bio je veličine bika, dugih pandži i izdužene surle. Procoptodon goliah bio je najveći klokan u povijesti jer je dosezao 3,3 metra, imao je plosnato lice i oči usmjerene prema naprijed. Zaglossus hacketti, australski krezubi glodavac (danas veličine ježa), također je imao goleme pretke.

Divovske ptice, najveće svih vremena, lutale su središnjom Australijom otprije 15 milijuna godina pa sve do prije 30.000 godina. Pretpostavlja se da je okoliš u toj regiji tada bio bitno različit od današnjeg pustinjskog reljefa, s gustim šumama, livadama i s puno vode. Pronađene lubanje tih velikih ptica pokazuju da su imale velike kljunove i pandže, ali ne mesožderske, pa se još točno ne zna čime su se hranile.

Bile su visoke najmanje tri metra, a težile su više od pola tone, te su tako bile i najteže poznate ptice. Megalania prisca bio je golemi mesožder nalik goani (australski gušter), dug najmanje sedam metara i težak 600 kilograma.

Veliki je misterij zašto su te životinje dosezale takve veličine. Danas se najveći slonovi nalaze blizu ruba težine tijela koju mišići mogu nositi dok je bezrogi nosorog, vjerojatno najveći sisavac uopće, bio visok skoro 5,40 metara i dug skoro osam metara. Kako su mu noge podnosile težinu i koliko je morao biti jak da bi se uspio ustati kada je legnuo? To je samo jedno u nizu pitanja koja nameću fosilni ostaci divova koji su u prošlosti koračali zemljom.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije