Britanski tabloidi desnog usmjerenja kao što je Daily Mail više su se orijentirali na pitanje je li Meghan Markle lagala nego na ono o rasnoj diskriminaciji. Bura oko Meghan i Harryja, mlađeg brata vjerojatnog budućeg kralja princa Williama, veća je od one 1995. zbog Lady Diane. No, je li britanska kraljevska obitelj rasistička?
Harry kaže da se optužba Meghan u razgovoru s novinarkom Oprom Winfrey za TV CBS nije odnosila na kraljicu i njezina supruga. Naime, Meghan je kazala kako su u kraljevskoj palači bili zabrinuti za boju kože njihova sina Archibalda prije nego što je rođen. A Harry je potvrdio da je rasizam bio odlučujući razlog za njihov odlazak iz Velike Britanije. Britanski tabloidi su, kao i uvijek, a posebno to čine kada su vijesti vezane za kraljevsku obitelj, iskoristili izjavu Meghan za podizanje naklade.
Tabloidi i dalje imaju visoku nakladu i normalno je da od mogućeg načine pravi skandal. Postavlja se i pitanje jesu li mediji u Hrvatskoj tom slučaju trebali dati toliko prostora. U vrijeme Jugoslavije prenošenje iz žutog tiska bilo je gotovo zabranjeno. Dijelu građana manjkao je trač, a to se vidi i sada u Hrvatskoj. Ljudi žele pročitati nešto i o tzv. visokom društvu, ali je možda pretjerano od svega raditi slučaj. Zasitno je svakodnevno gutati vijesti o koronavirusu, ali nije zdravo ni hraniti se ogovaranjima.
U Londonu, pa prema tome i u Hrvatskoj, ne postavlja se pitanje jesu li Britanci rasisti. Vicky Ford, predstavnik vlade Borisa Johnsona, kaže da rasizmu nema mjesta u V. Britaniji. Harry dodaje kako Ujedinjeno Kraljevstvo nije netolerantno, već su to mediji, pogotovo tabloidi.
No, ne zaboravimo ni da je V. Britanija branila rasističke zakone u Južnoafričkoj Republici. Ustav te države tek je 1984. usvojio da i azijsko stanovništvo ima svoga predstavnika u parlamentu, ali to nije bilo dopušteno crncima koji čine 75 posto građana. Postojala su i javna prometala s odvojenim prostorima za bijelce i crnce. Tek je 1990. predsjednik Frederick de Klerk ukinuo zabranu djelovanja stranci ANC i njezina lidera Nelsona Mandelu oslobodio iz zatvora. Tri godine kasnije, njih dvojica dogovorila su prelazak Južnoafričke Republike na demokraciju i 1994. na prvim slobodnim izborima Mandela je postao prvi predsjednik Južnoafričke Republike crne boje kože. Sve godine aparthejda London je branio odluke rasističke vlade.
Da, Silvije, u Jugoslaviji je sve bilo bolje, nije se čak ni tračalo, a kad se samo sjetim koliko si se uvlačio Tuđmanu, virilo ti je tek nešto malo razbarušene kose iz određenog otvora. Ne znam ima li na ovoj jadnoj pozornici od tebe i Galića išta jadnije