Nova velika njemačka koalicija u nastajanju (GroKo) prošla je svoj prvi test zajedništva, i to izglasavanjem jednog od važnijih zakona u Bundestagu, što je dalo dodatni vjetar u leđa pregovaračima Angeli Merkel (CDU), Martinu Schulzu (SPD) i Horstu Seehoferu (CSU).
Odgođeno spajanje obitelji
Radi se, naime, o zakonu kojim se omogućava spajanje migrantskih obitelji u Njemačkoj i koji je trebao stupiti na snagu sredinom ožujka. No do toga neće doći jer je na prijedlog CDU i CSU u Bundestagu upućen prijedlog kojim se spajanje obitelji odgađa za dodatna četiri i pol mjeseca, odnosno do početka kolovoza, a takav su prijedlog podržali i zastupnici SPD-a.
Zastupnici potencijalne nove velike koalicije, njih 376, glasali su za, dok je 298 zastupnika bilo protiv.
Njemački analitičari ističu kako je ovo prvi uspješan test u funkcioniranju nove koalicije te kako su i jedna i druga strana pokazale da su spremne za kompromise.
Naime, uoči izbora, ali i nakon njih CDU, a još više CSU isticali su kako su protiv zakona o spajanju obitelji migranata, točnije njihovih članova koji su ostvarili pravo privremenog azila u Njemačkoj i ostatka obitelji koji je još uvijek izvan te zemlje, dok su čelnici SPD-a u svakom pregovaračkom momentu spajanje isticali kao jedan od svojih glavnih zahtjeva. Sada su, izgleda, postigli dogovor da će se obitelji moći spojiti, no tek nakon kraja srpnja, i to maksimalno tisuću članova obitelji mjesečno.
SAD: Sirija je sigurna zemlja
S druge pak strane u Sjedinjenim Američkim Državama vladajuća administracija predsjednika Donalda Trumpa također je donijela odluku koja se odnosi na migrante iz Sirije, no u potpuno drugačijem kontekstu.
Washington Post, pozivajući se na informacije AP-a, objavio je kako će Sjedinjene Države u idućim danima proglasiti Siriju sigurnom zemljom te se njezini građani više neće moći prijaviti za status izbjeglice u SAD-u na temelju nesigurnosti u državi. Pretpostavlja se ipak da će Donald Trump dopustiti ostanak u zemlji za oko sedam tisuća Sirijaca koji su već ostvarili pravo na zaštitu zbog opasnosti od pogibelji u zemlji zahvaćenoj višegodišnjim krvavim ratom. Drugi izvori bliski Bijeloj kući smatraju pak da ni njima neće biti omogućen ostanak, već će svi biti vraćeni u Siriju.
Trumpova administracija već je donijela sličnu odluku za druge države koje su dotad bile na listi nesigurnih i opasnih, poput Salvadora ili Hondurasa, pa ni njihovi građani više ne mogu tražiti zaštitu od SAD-a, a dio onih koji su je već ostvarili također bi mogao biti vraćen u svoje matične države.
Pogledajte i što Merkel radi na gotovo svakoj fotografiji:
Merkel je napravila pocetak kraja njemacke za jedno 200 godina nece je biti ili ce se smanjiti na neku pokrajinu