Do prije samo nekoliko mjeseci “zločesti dečko” jugoistočne Azije ubrzano dobiva novo lice. Mijanmar, na zapadu poznatiji pod svojim nekadašnjim imenom Burma, još je početkom ove godine prema svijetu bio zatvoren gotovo kao Sjeverna Koreja, a izvještaji o kršenjima ljudskih prava koji su dolazili na kapaljku dizali su aktivistima za ljudska prava kosu na glavi. Zbog polustoljetne strahovlade vojske, Mijanmar je na embargo listi Europske unije, diplomatski su odnosi s ostatkom svijeta na minimumu, a SAD veleposlanika u Naypyidawu nema već dvadesetak godina.
Iznenadne promjene
Međutim, gotovo preko noći, Mijanmar su potresle promjene. Relativno blage, ali ipak značajne promjene. Prvi put izabran je predsjednik, iz kućnog je pritvora puštena aktivistica Aung San Suu Kyi koja je dobila i Nobelovu nagradu za mir, a novinarima su dopuštene i ograničene slobode. Sve je ovo bilo dovoljno da američka državna tajnica inicira trodnevni posjet Mijanmaru kako bi tu zemlju pokušala približiti zapadu.
– Mi se nalazimo na vrlo osjetljivom strateškom raskrižju između Indije i Kine i moramo ostati u dobrim odnosima s obje zemlje – objasnio je Clintonovoj predsjednik Thein Sein, no američka je državna tajnica uzvratila da to nije prepreka ponovnom približavanju Mijanmara ostatku svijeta.
– SAD podržava posjet predstavnika Svjetske banke i Međunarodnog monetarnog fonda koji bi mogli procijeniti kako pomoći Mijanmaru, a razmišljamo i o ponovnom slanju veleposlanika u vašu zemlju – ustvrdila je Hillary Clinton.
Ipak, nedavno provedene reforme tek su zagrebale površinu problema u toj zemlji jugoistočne Azije. Mijanmar je jedna od najsiromašnijih zemalja regije kojoj su jedini partneri do sada bili Kina, Indija te Sjeverna Koreja s kojima je Burma razvijala zajednički sustav protuzračnih projektila. U zemlji caruju prisilan rad, trgovina ljudima, a djeca se nerijetko koriste kao besplatna radna snaga. Posebno su zastrašujući izvještaji koji govore kako mijanmarska vojska otima žene s ulica pretvarajući ih u seksualne robinje za svoje postrojbe te nije čudo da analitičari režim u Mijanmaru uspoređuju s režimom Crvenih Khmera koji je potkraj sedamdesetih godina prošloga stoljeća vladao Kambodžom.
Saveznici Kine i Indije
Da bude gore, sumnja se da mijanmarska vojna hunta raspolaže i nuklearnim naoružanjem, a pouzdano se zna da uz pomoć Rusije ubrzano grade i nuklearnu elektranu. Ipak, topliji vjetrovi očito su zapuhali ovom zemljom jer je H. Clinton prvi američki šef diplomacije nakon pola stoljeća u toj zemlji.
– Državna tajnica susrela se na večeri i s nobelovkom Suu Kyi koja je predložila da SAD odmah delegira veleposlanika u zemlju, no za takvo što još je prerano – kažu izvori iz američkih diplomatskih krugova. Mijanmar je, unatoč svim promjenama, još daleko od demokracije jer je u zatvorima oko 1500 političkih zatvorenika, a ni vrlo bliski odnosi s Pyongyangom ne idu im u prilog.
otvara se da bi bli ciovazali ko i mi balkanci io ostali robovi