Jesmo li nadzirani?

Milanović: Bio bih šarlatan kad bih rekao da to možemo istražiti

zoran milanović
Patrik Macek/PIXSELL
25.10.2013.
u 15:22

Bio bih šarlatan kad bih rekao da za to imamo tehnička sredstva. Većina država nema, napomenuo je Milanović u Bruxellesu

Premijer Zoran Milanović otkrio je da Hrvatska nema tehničke mogućnosti da provjeri jesu li i hrvatski državnici tajno nadzirani kao što se, prema najnovijim otkrićima svjetskih medija, sumnja da su nadzirani njemačka kancelarka i neki drugi lideri država.

Nije šarlatan

- Bio bih šarlatan kad bih rekao da za to imamo tehnička sredstva. Većina država nema. U međunarodnim odnosima i odnosima sa SAD-om neke se stvari baziraju na povjerenju i neke stvari ne znamo - rekao je Milanović po završetku dvodnevnog sastanka Europskog vijeća u Bruxellesu, koje je raspravljalo i o obavještajnoj suradnji europskih zemalja s Amerikom nakon otkrića da je američka tajna služba NSA špijunirala i lidere zemalja koje su američki partneri i prijatelji.

Njemačka i Francuska pokrenule su inicijativu kojom će od SAD-a tražiti da ponovno ispregovaraju detalje obavještajne suradnje. Žele da se dogovore novi protokoli s jasno propisanim normama i standardima. Kancelarka Angela Merkel rekla je da su i druge zemlje EU pozvane priključiti se inicijativi, ali novi protokoli trebali bi biti sklapani bilateralno između svake zemlje i SAD-a, ne kolektivno između EU i SAD-a. Na pitanje smatra li da će ta francusko-njemačka inicijativa uroditi plodom, Milanović je rekao da ne zna, da je to njihova procjena i da "Hrvatska nije u toj priči".

Tema summita EU bila je i digitalna ekonomija na jedinstvenom tržištu EU, a Milanović je novinarima izjavio da ga najviše u toj temi zanima gdje će se plaćati porez.

Napetost oko MOL-a

- Jer ako dođe do konsolidacije tržišta telekoma i ako, po uzoru na Ameriku, u Europi za 10 godina budu četiri velika pružatelja usluga, onda nisam siguran da će morati imati pravnu osobu u Zagrebu, Ljubljani ili Varšavi, nego će imati u nekoliko najvećih europskih gradova. Pa će onda tamo plaćati porez na dobit, koji je ogroman. To je nešto što me najviše zanima i protiv toga ćemo se boriti. To može biti bolje, ali ne na štetu malih država. Jer mi od toga djelomično živimo - rekao je Milanović.

Suočeni s pitanjem o napetosti između Hrvatske i MOL-a nakon izdavanja hrvatske potjernice za šefom MOL-a Zsoltom Hernadijem, i hrvatski i mađarski premijer samo su kratko komentirali taj slučaj, ali s potpuno oprečnim izjavama. - Nismo o tome razgovarali jer to nije političko pitanje, to je pitanje kompanije - rekao je mađarski premijer Viktor Orban. To je bio njegov odgovor hrvatskim novinarima, ali u izjavi mađarskim novinarima spomenuo je da MOL i Hrvatska kao partneri u Ini trebaju naći rješenje koje će omogućiti “miran suživot” ili, ako to ne uspiju, trebaju ići na miran razlaz.

- Ma to je, nažalost, postalo političko pitanje i samo slijepac može tvrditi da nije. Ali ga nećemo riješiti političkim sredstvima nego pravnim - rekao je, desetak minuta kasnije, hrvatski premijer Zoran Milanović.

>>Merkel: Imam dva mobitela, ne mogu reći koji je bio prisluškivan

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije