prihvati poziv za posjet

Milanović razgovarao s predsjednikom Čilea Gabrielom Boricem: 'Vežu nas stoljetne bliske veze'

Gabriel Boric
Foto: RODRIGO GARRIDO/REUTERS/PIXSELL
1/4
04.03.2022.
u 17:30

U razgovoru su Milanović i Boric istaknuli važnu ulogu hrvatske zajednice u društvenom i političkom životu Čilea, navodi se u priopćenju iz Ureda predsjednika Republike.

Predsjednik Republike Zoran Milanović razgovarao je u petak telefonski s izabranim predsjednikom Čilea Gabrielom Boricem Fontom s kojim je razgovarao o stoljetnim bliskim vezama dviju zemalja i prihvatio Boricev poziv za posjet, priopćeno je s Pantovčaka. Predsjednik Milanović još je jednom čestitao Boricu na pobjedi na predsjedničkim izborima u Čileu te je izrazio žaljenje što neće moći osobno sudjelovati na inauguraciji novog predsjednika Čilea, zakazanoj za 11. ožujka.

U razgovoru su Milanović i Boric istaknuli važnu ulogu hrvatske zajednice u društvenom i političkom životu Čilea, navodi se u priopćenju iz Ureda predsjednika Republike. 

Zahvaljujući upravo toj zajednici Hrvatsku i Čile vežu stoljetne bliske veze, kazali su. Razmijenili su i mišljenja o aktualnoj situaciji u svijetu, s posebnim naglaskom na kriznu situaciju u Europi, navodi se u priopćenju.

Izabrani predsjednik Boric pozvao je predsjednika Milanovića u posjet Čileu, što je hrvatski predsjednik prihvatio.

Dogovorili su se da će ostati u stalnom prijateljskom kontaktu, dodaje se u tekstu. Ljevičarski zastupnik hrvatskog porijekla Gabriel Borić (35), koji je 2011. predvodio studentske prosvjede za bolji obrazovni sustav, pobijedio je u prosincu na  izborima i posao najmlađi predsjednik Čilea.

U pobjedničkom govoru Boric je najavio da će njegova vlada proširiti socijalna prava stanovništva, ali da će to napraviti na fiskalno odgovoran način i imajući na umu brigu za zdravlje ekonomije najvećeg svjetskog proizvođača bakra, a visoko u prioritete je stavio borbu za okoliš tako što će se suprotstaviti rudarskim projektima koji "uništavaju" prirodni okoliš.

Boric se zauzima za veliku poreznu reformu po kojoj bi najbogatiji - jedan posto Čileanaca koji posjeduju 26,5 posto nacionalnog bogatstva, više sudjelovali u njegovu programu boljeg pristupa zdravstvu i školstvu te uspostave novog mirovinskog sustava koji je danas u cijelosti u privatnim rukama.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije