Ministarstvo pravosuđa traži od Državnog sudbenog vijeća (DSV) smjenu predsjednika Županijskog suda u Osijeku Ninoslava Ljubojevića i to zato što je bez kriterija sucima isplaćivao naknade za dežurstva.
Spornih 800.000 kuna
Inspekcija Ministarstva pravosuđa utvrdila je da su se sucima u Osijeku isplaćivale naknade za aktivna dežurstva dok su bili na godišnjem odmoru, kada su bili na službenom putu (za isti dan su plaćane naknade za dežurstvo i dnevnice za put) te u drugim situacijama kada nisu stvarno bili na sudu i dežurali. Inspekcija je nalaz iz Osijeka poslala i Državnom odvjetništvu kako bi naknadno provjerili eventualnu kaznenu odgovornost predsjednika jednog od najvećih sudova u Hrvatskoj.
Tijekom 2010. godine, za koju je provedena provjera, Županijski sud u Osijeku bio je rekorder po isplati naknada za dežurstva. Od ukupno 7,5 milijuna kuna, koliko su sudovi potrošili na dežurstva, Ljubojevićev je sudjelovao s više od 800.000 kuna, dok je Županijski sud u Rijeci, koji ima isti broj sudaca i opseg posla, za dežurstva isplatio nešto više od 200.000 kuna. Zagrebački županijski sud, koji ima triput više sudaca, isplatio je 665.000 kuna.
Ljubojević: Ne dam ostavku
Zahtjev za smjenu Ljubojevića prvi je takav potez novog ministra pravosuđa Orsata Miljenića. Ujedno se prvi put primjenjuje novi Zakon o DSV-u po kojemu predsjednike sudova imenuje i razrješuje DSV. Prije Miljenića ministri pravosuđa bili su autonomni u dovođenju i smjenjivanju šefova sudova. U DSV-u potvrdili su da im je došao zahtjev za kažnjavanje Ljubojevića, ali ne znaju kada će biti na dnevnom redu. Za lipanj im je dnevni red popunjen pa je moguće da Ljubojevićev slučaj dođe na red nakon ljeta.
Nagađalo se da će se predsjednik osječkog suda sam povući, no Ljubojević je to demantirao.
– Nije mi ni na kraj pameti dati ostavku. U pravosuđu sam 35 godina i uvijek se ovako radilo. Ako u Ministarstvu misle drugačije, trebali su reagirati prije 30 godina – odlučan je Ljubojević, koji tvrdi da nije oštećen proračun. – Isplaćivalo se prema mjesečnom rasporedu, a stvarno se događalo da ne dežura sudac koji je taj dan bio na popisu jer se mijenjao s kolegom. Zamjene se nisu napismeno evidentirale – kaže Ljubojević i tvrdi da tako rade svi.
Miljenić smjenjuje šefa suda Ljubojevića zbog sumnjivih isplata
Predsjednik osječkog Županijskog suda Ninoslav Ljubojević sucima je plaćao dežurstva dok su bili na godišnjem
Komentara 4
Kad oni koji bi trebali biti najugledniji i najispravniji među nama rade ovakve stvari - onda na što nam tek liči ostatak društva?!
gdje god ih eu pritisne da nešto rade, vlada se uhvati tričarija a izbjegava najvažnije probleme. u pravosuđu je kritičan kriminal sudaca i tužitelja, zaštita najtežih kriminalaca, svjesno opstuiranje i zavlačenje postupaka uz izazvijanje ogromne štete nekome, a ogromnog kriminalnogg profita nekome drugom. gdje istraga protiv mesića, istraga protiv mesićeva sponzora jure klarića, za koga kažu da ima sumnjivih poslova deset puta više nego kutle, a nijedan postupak se ne miče s mrtve točke, što je s istragom o kriminalu u brodosplitu, čačićevom coningu, da nabrojim samo najkrupnije stvari o kojima svi znaju? gdje je pritvor za tužitelje i suce koji sudjeluju u očitom zataškavanju kriminalnih djela? kod nas kad bi se ustvrdilo da je neki sudac bio čuvar u aušvicu, jedina posljedica bi bila da mu smanje koeficijent na tri mjeseca, ti ljudi počinjavaju najteža kaznena djela u državi, a nitko od njih ni za što ne odgovara. zataškavanje kriminala unutar pravosuđa veći je zločin i izdaja zemlje nego što su počinili izvorni kriminalci.
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.
– Nije mi ni na kraj pameti dati ostavku. U pravosuđu sam 35 godina i uvijek se ovako radilo.....katastrofa,za ovakav odgovor-momentalni otkaz radi nediscipline i neodgovornosti na radnom mjestu!!!