Ovaj je put stvar sa slovenske strane otišla predaleko, riječ je o osporavanju prava na koncesiju gotovo do Pule, odnosno kraja Istre rekao je jučer esdepeovac Neven Mimica, dajući potporu hrvatskom odgovoru na prosvjednu notu slovenskog MVP-a od petka.
U toj je noti Slovenija optužila Hrvatsku da produljenjem koncesije za istraživanje Ini poseže za Jadranskim morem, koje još nije podijeljeno među bivšim republikama SFRJ. Hrvatska je odgovorila da more nije predmet sukcesije i najavila da će Sloveniju prijaviti EU i UN-u zbog teritorijalnih pretenzija.
Mimica je mišljenja da je svojom notom Hrvatska napokon zauzela aktivniji stav prema susjednoj državi, a smatra da takva promjena nema veze s jesenskim parlamentarnim izborima u Hrvatskoj. Hadezeovac Gordan Jandroković smatra da je granica jasno određena i ističe da nije hrvatska strana pokrenula najnoviji sukob. Slovenski je zahtjev sasvim neprihvatljiv i ne znam koji su njihovi razlozi. Želimo nastaviti rješavanje problema u duhu dobrosusjedskih odnosa, ali nećemo dopustiti takve stvari rekao je Jandroković.
Zastupnici su suglasni o potrebi da se problemi dviju država riješe pred Međunarodnim sudom pravde u Haagu, što Slovenija uporno izbjegava. Time se, smatra pravaš Tonči Tadić, oglušila na preporuke Europske komisije da se sporovi, ako se ne mogu riješiti bilateralno, rješavaju na Međunarodnom sudu pravde.
Slovenija je jedina europska država koja je odbila bilo kakav oblik međunarodnog sudovanja osim savjetodavne arbitraže. Iz toga je potpuno jasno koliko su tanki njihovi argumenti rekao je Tadić. Razloge ponašanja slovenske diplomacije Mimica vidi u dugogodišnjem izgrađivanju nacionalnog mita o nužnosti i pravu izlaska na otvoreno more, koji nije ni potreban ni pravno utemeljen.