Osim na to kako malo marimo za svoje heroje, tragična priča o zapovjedniku obrane Vukovara, zaboravljenom i od svih napuštenom Mili Dedakoviću Jastrebu podsjetila je javnost da Hrvatska još uvijek nema odgovarajući sustav zdravstvene skrbi za ratne veterane.
Mrsić podržao inicijativu
O tome je prije četiri godine prvi progovorio današnji ministar obrane Ante Kotromanović ističući potrebu za veteranskim bolnicama s kojima se susretao u inozemstvu, a tu je inicijativu podržao i ministar rada Mirando Mrsić pa je Kukuriku koalicija, obraćajući se braniteljskom korpusu svojim Planom 21, kao najvažniji projekt predvidjela i zdravstveno-rehabilitacijski centar za veterane.
Premda se špekuliralo s lokacijama poput Makarske i Vodica, najglasnije se kao rješenje spominjao golemi vojno-hotelski kompleks Duilovo pokraj Splita, no onda je nastao dugi muk. A Jastrebova sudbina, kao i brojnih drugih branitelja o kojima se ne govori, upozorava da tome ne smije biti tako. No godinu dana nakon preuzimanja resora ministar Predrag Matić odlučio je pozabaviti se ovim, za branitelje gorućim pitanjem i pritom nudi neka druga rješenja.
– To smo obećali, to ću i riješiti, kao i registar. Međutim, u svom promišljanju nisam na tragu onih prijašnjih rješenja o veteranskoj bolnici, o nekakvom jedinstvenom centru gdje bismo smještali branitelje kojima je nužna zdravstvena skrb. Naime, smatram da 20 godina nakon rata hrvatskog branitelja, da tako kažem u žargonu, jednako boli glava kao i Peru Perića, hrvatskog civila, te da branitelje ne treba getoizirati. Nema razloga da prema oboljelom branitelju imamo poseban odnos jer čak i najdrastičniji primjer, recimo ratni vojni invalid paraplegičar ima iste zdravstvene tegobe kao i civil s tom dijagnozom. No, naravno, mene kao ministra branitelja zanima branitelj, onaj koji je stradao u ratu i ja sam više naklonjen opciji da za njih počnemo otvarati veteranske domove umirovljenika – tumači ministar Matić dodajući da najmlađi branitelj danas ima 40 godina, a prosječni oko 50 pa se država polako mora brinuti o onima koji, na žalost, iz različitog spleta razloga ostaju bez obiteljske i svake druge skrbi. Ovaj projekt razvijao bi se u dva smjera: gradnjom novih domova i adaptacijom postojećih adekvatnih objekata, gdje bi partner ministarstvu bio i Program Ujedinjenih naroda za razvoj (UNDP) s kojim Hrvatska njeguje dugogodišnju suradnju.
Bitna i socijalizacija
– Kako godine prolaze, ta je potreba sve veća i želja mi je da zajedno s privatnim partnerima što prije krenemo u osnivanje tih domova po županijama: u budućnosti, moja je vizija, bit će u svakoj po jedan. Osobito bih inzistirao da prve na redu budu županije koje su za rata bile izloženije stradanjima, kao i one u kojima ima više branitelja. Nije nužno da domovi budu otvoreni u velikim gradovima, štoviše bih forsirao da ih otvaramo u nekim pasivnijim krajevima gdje bi posao našle i obitelji branitelja jer svaki dom treba i kuharice, spremačice, električare, domare. No najvažnije je da ti domovi ne budu ekskluzivno za branitelje, nego da u svakom domu kapaciteta, primjerice, sto mjesta bude 50 branitelja, ali i 50 civila – kaže Matić. Bilo bi idealno, smatra, kada bi među njima bilo i žena kako bi se branitelji u što većoj mjeri socijalizirali, kako bi atmosfera bila što uljuđenija i kako naši veterani ne bi za života razgovarali jedino o Domovinskom ratu, nego bi im se na taj način pomoglo da okrenu novu životnu stranicu i rat naposljetku ostave iza sebe u prošlosti, gdje i pripada.
>> 'Fred, sada nakon Registra otvori bolnicu za veterane!'
Ja sam ratovao ( HRT 91,92,93g )na TV zagreb kao čistać prostorija. Bio sam i ostao član HDZa,upisano mi je 951 dan Borbeni,i primam mirovinu 7800 kuna HRVI 25% PTSP. Imam li pravo na smještaj kao Ratni Veteran ?