Na konferenciji Poslovnog dnevnika Waste Management ‘Nova era gospodarenjem otpadom’, ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković, kazala je kako Hrvatska napreduju u pitanju gospodarenja otpadom, ali da uvijek može bolje.
“Postoje četiri osnovne kategorije na koje smo koncentrirani u ministarstvu, a to su okoliš, priroda, vode i otpad. Njih treba nadograditi zelenom tranzicijom, ali prvo treba riješiti stare izazove”, rekla je ministrica i dodala kako neke regije napreduju brže, a neke sporije, što je normalno.
Najbolje rezultate kaže ostvaruju Međimurska, Koprivničko-križevačka i Zagrebačka županija, a u Slavoniji Osječko-baranjska županija. Ima onih koji nisu prvi vrhu, ali jako brzo napreduju, s obzirom na početne pozicije, ističe Marija Vučković.
“U Hrvatskoj se godišnje po stanovniku baci 485 kilograma otpada, dok je prosjek u EU iznad 500 kilograma. Problem je što se na Jadranu ta brojka kreće između 600 do 700 kilograma, što je naravno, vezano uz turizam. Što se tiče svijeta, procjene govore da će se u nekoliko narednih desetljeća količina otpad povećati za 70 posto, a potrošnja minerala i metala će se udvostručiti. Zbog toga vjerujem da će se i dalje nastaviti raditi na zelenoj tranziciji, ali pritom treba naglasak staviti i na socijalnu komponentu, na one najranjivije”, upozorila je ministrica i dodala kako je upravo u tu svrhu na raspolaganju 1,6 milijardi eura u okviru Socijalnog fonda za klimatsku politiku.
Međutim, naglašava, niti uz sav novac neće se moći postići ciljevi ako ne promijenimo svijest ljudi. “Mi samo sada na 36 posto recikliranja i 49 posto odvajanja. Po pitanju stakla, papira, drva i plastike već smo postigli ciljeve EU. Čeka nas još dosta posla, ali na dobrom smo putu”, ističe ministrica i dodaje kako su mnoge investicije poskupjele 70 do 90 posto, ali da su pronađena rješenja da se one nastave. Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost raspisuje mnogo natječaja za opremu, a pojačane su i financijske potpore.
“Mi smo tek u reciklažnoj fazi, nismo još ni blizu kružnoj ekonomiji, ali kada se pogleda od kuda smo krenuli, jako smo dobro napredovali”, zaključila je ministrica Marija Vučković.
Trenutno je u području otpada nevjerojatan kaos. Tvrtke već dulje vrijeme nemaju gdje zbrinuti i kome predati elektronički otpad, a karton i omotnu foliju također je sve teže predati sakupljačima, jer su navodno u tijeku neke promjene propisa pa sese boje, a nikakve informacije se ne mogu dobiti ni u ministarstvu, ni u fondu. Osim toga, više firmi koje su se bavile sakupljanjem zatvaraju se navodno zbog neproduljenja dozvola od strane države....