Reformska godina, kako je najavio premijer Andrej Plenković, lagano je na izmaku, a umjesto velikih reformi vidimo tek kozmetičke izmjene poreznog i mirovinskog sustava.
Porezni zakoni kojima će se produbiti rasterećenja građana i poduzetnika prošli su prvo čitanje i zasad je izgledno da će biti i usvojeni, ali prijedlog mirovinske reforme, koji je naišao na žestok otpor svih dionika, ubrzano se iz dana u dan mijenja. Najnovije informacije govore da resorni ministar Marko Pavić, nakon što je povukao kontroverzni plan o diskriminaciji budućih umirovljenika koji su štedjeli u kombiniranom sustavu, sada nudi i usporavanje produljenja radnog vijeka na 67 godina. Umjesto prvotno zamišljene 2031. godine, sada nudi da se 2033. godine počne odlaziti u mirovinu kasnije.
Reterirao je zbog straha od štrajka koji su najavili sindikati, a koji je bio planiran za 20. listopada. Sindikati ni tim prijedlogom nisu zadovoljni pa postoji mogućnost da listopad obilježi val prosvjeda u raznim krajevima Hrvatske. Naime, samo nekoliko dana prije sindikalnih akcija zbog mirovinske reforme počet će prosvjed u Vukovaru, a izgledan je i štrajk u Puli i Rijeci jer se do 15. listopada vjerojatno neće isplatiti plaća zaposlenicima Uljanika i 3. maja. Svi su ti prosvjedi posljedica i odgađanja reformi i nesposobnosti da se promijeni paradigma hrvatske zbilje.
Pod pritiskom prosvjeda, iskustvo pokazuje, političari su dosad uglavnom pokleknuli u pokušajima da promijene, čak i kozmetički, sustav koji nas vuče na začelje Europske unije. Kaskamo za zemljama čiji su lideri sposobniji, hrabriji i odlučniji u povlačenju nepopularnih poteza koji rezultate pokazuju u periodu duljem od mandata, a da je tako, pokazuju i dva ovotjedna statistička podatka. Industrijska proizvodnja ponovno je na međugodišnjoj razini pala, a pada i broj zaposlenika. Loši trendovi alarm su i krik u potrazi za korjenitim promjenama sustava koji nailazi na blazirani pogled političara s ružičastim naočalama na nosu.
Ovaj lik na naslovnici je po zanimanju ?