Mito iz kuverti dobit će država

26.08.2008.
u 21:04

Za odbjeglim kardiokirurgom dr. Ognjenom Šimićem, nepravomoćno osuđenim na devet godina zatvora zbog primanja mita, raspisana je međunarodna tjeralica. Županijski sud u Rijeci dao je jučer takav nalog primorsko-goranskoj Policijskoj upravi, a policija ga je odmah i provela. Zasad sud još nema potvrde o tome da Šimić ima bosanskohercegovačko državljanstvo.

Nisu oštećenici
U policiji pak kažu da su ga prema prvom sudskom nalogu za privođenje, izdanom nakon izricanja presude, tražili na svim poznatim adresama i da ga nisu pronašli. Vrata obiteljske kuće u Kostreni za novinare su zatvorena. Tako im je savjetovao odvjetnik koji pak kaže da mu se Šimić još nije javio, ali očekuje njegov poziv. Činjenica da Šimiću nije oduzeta putovnica pravno nije sporna. Bio je u pritvoru zbog mogućnosti ponavljanja kaznenog djela. Nakon što je dao otkaz u KBC-u Rijeka, a usto je bio narušenog zdravlja, prestao je postojati razlog za pritvor.

Određena je mjera obveznog javljanja policiji što je Šimić poštovao sve dok ona nije ukinuta potkraj srpnja ove godine. Za suđenja kardiokirurg se ponašao kao uzoran optuženik, na svako se ročište odazivao i, nakon što je suđenje prekinuto zbog njegove žurne operacije u Zagrebu, u nastavku rasprave nije izostajao – sve do dana izricanja presude. Službeno, nije bilo nijedne konkretne okolnosti koja bi upozoravala da će pobjeći. Ljerka Krajnović, rukometašica koja ga je prijavila i time otvorila put drugima da učine isto, ne želi govoriti ni o presudi ni o Šimićevu bijegu. – Ja sam svoj dio napravila kad sam ga prijavila.

Kako se dogodilo da sad nestane, zašto mu nije oduzeta putovnica? Ne znam, nisam pravnik – kaže Lj. Krajnović. Što se pak presude tiče, i tu je kratko rekla: – Ako je zadovoljna zamjenica ravnatelja USKOK-a Sajonara Čulina, zadovoljna sam i ja. Uvjerava nas da uopće nije razmišljala hoće li Šimić biti osuđen ili oslobođen, hoće li dobiti dvije, tri ili deset godina. 

Odgovor na pitanje kojim se bavi javnost – hoće li oni koji su progovorili o novcu danom za zahvat taj novac dobiti natrag – pravno je jasan. Svjedoci nisu bili oštećenici, pa nema nikakvog povrata. Novac za koji su izjavili da su ga dali, tridesetak tisuća eura, Šimić je dužan platiti Sudu, odnosno državi.

Vrijedne nekretnine
Tako je presuđeno, kao i to da se Šimiću iz moralnih razloga oduzme novac iz svih omotnica koje su pronađene u njegovu uredu, a tu je riječ o svoti od 25 tisuća eura. Šimića, koji je sam rekao da iz Njemačke nije došao s vrećicom u ruci kao “sirota”, već s ušteđevinom, koji je i u Hrvatskoj zaradio 720 tisuća eura čemu treba dodati novac koji mu daruje obitelj iz Njemačke i koji ima vrijedne nekretnine, ta svota ne bi trebala baciti u siromaštvo.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije