Da je građevinski sektor u krizi nije novost, no vijest o zahtjevu za pokretanje postupka predstečajne nagodbe od strane najveće građevinske tvrtke u regiji, Zagorje-Tehnobetona (ZTB), u kojem radi 785 radnika, ne može se dočekati ravnodušno. Mladen Zemljić iz Sindikata graditeljstva Hrvatske kaže pak kako su ovo očekivali, ali i kako je tvrtka godinama nekako odolijevala krizi.
Zlouporabe
- No tada se uplela politika, direktora su razapeli i tako je počeo i pad ZTB-a – smatra Zemljić.
Podsjetimo, bivši predsjednik uprave Miroslav Bunić je početkom prošle godine završio u pritvoru zajedno s bivšim varaždinskim gradonačelnikom Ivanom Čehokom, njegovim zamjenikom Zlatkom Horvatom te Stankom Vitezom, bivšim varaždinskim pročelnikom za prostorno uređenje i to zbog sumnje da su si gradski čelnici na račun grada sređivali stambena pitanja, a zauzvrat su pogodovali Bunićevom ZTB-u.
Nedugo nakon toga Bunić ponovno završava u pritvoru kao jedan od osumnjičenika u aferi Remorker, vezano za izvlačenje novca iz Hrvatskih autocesta. Nakon izlaska iz pritvora Bunić donosi “moralnu odluku” i podnosi ostavku na mjesto predsjednika uprave ZTB-a, no to izgleda nije bilo dovoljno se tvrtka ponovno pozicionira na tržištu i zbog negativnog imidža tvrtka je počela gubiti poslove.
- Posao s Ikeom bio je spreman za potpisivanje, no Ikea se u zadnji čas povukla. Koliko znam, nisu željeli biti dovođeni u vezu s “takvom tvrtkom” – kazao je Zemljić, koji dodaje kako je situacija sada jako loša, ali nije katastrofalna.
- Najave većih otpuštanja zasad nema, a plaće su redovite. Kriza je pogodila cijeli građevinski sektor pa tako i Zagorje-Tehnobeton. Nedostatak posla i niske cijene osnovni su problemi, a onda se još uplela i politika i to je bilo to – zaključio je Zemljić.
Zaustavili ovrhe
Tvrtka je u zahtjevu za predstečajnu nagodbu, koju je predala Fini 30. svibnja, prijavila 493 milijuna neplaćenih obveza prema bankama i dobavljačima, a zatražili su i privremenu mjeru zastajanja s provedbom ovrha, što im je i odobreno.
ZTB je inače u ovom trenutku angažiran na 41 gradilištu diljem Hrvatske.
- Vjerujemo da ćemo zajedničkim naporima, a u cilju očuvanja poslovne tradicije, postići zajedničke dogovore i pozitivno rješenje situacije, te zadržati važnost i značaj ZTB-a u gospodarskom smislu regije – kratko su poručili iz ZTB-a.
Komentar tvrdnji da je tvrtka u ovoj situaciji završila zbog afera koje su pratile bivšeg direktora, do zaključenja broja iz Zagorje-Tehnobetona nismo dobili.
politika jes možda malo okrznula Tehnobeton, ali nek mi vrli sindikalist rastumači dali je realno i moralno da Bunić ima plaću 100.000 kn netto, mjesečno!!! Također nek objavi koliko je Tehnobeton dužan dobavljačima i kooperantima, tj. koliko je vrli meneđer bunić radnih mjesta van Tehnobetona ugasio i koliko je firmi radi njegove gramzljivosti otišlo do đavola!!!