Iseljavanje naših građana, među kojima je najviše mladih do 39 godina, u razvijene zemlje EU nije zaustavljeno.
I, očito, neće ni biti dok političke elite ne shvate da se Hrvatska mora početi transformirati prema uređenom društvu u kojem će onda i mladi vidjeti perspektivu. Irska, koja zbog demografske politike danas ima najmlađu populaciju u EU, uz Njemačku i Austriju jedna je od top destinacija za hrvatske građane, jer znaju što ih u njoj čeka.
Odlaze zbog nesigurnosti u Hrvatskoj i nesigurnosti u njezinu budućnost
S druge strane, Irci su svjesni da su im naši građani poželjni radnici jer se brzo integriraju u njihovo društvo, pa zato nikoga ne treba čuditi što irske agencije dolaze u Hrvatsku regrutirati radnike koji im trebaju. EU otvorenog tržišta rada ide na ruku razvijenim članicama koje besplatno popunjavaju svoje tržište rada visokoobrazovanim i drugim kadrovima iz siromašnijih članica. Kako nam je rekao demograf Stjepan Šterc, na nedavnom skupu MMF-a ekonomisti su izašli s podatkom da je u posljednjih 25 godina iz jugoistočne Europe u sjeverozapadnu otišlo više od 20 milijuna ljudi.
Šterc navodi da je diplomski rad studentice Kristine Kozić, koja je anketirala 2500 mladih preko Facebooka, pokazao da više od 50% mladih ne ide u inozemstvo samo zbog financijskih problema i zato što ovdje nemaju posao, nego odlaze zbog nesigurnosti u Hrvatskoj i nesigurnosti u njezinu budućnost. Drugim riječima, kaže, mladi vide da se ovom zemljom loše upravlja.
Nerazumijevanje razmjera i posljedica iseljavanja mladih
Sociolog Marko Mustapić ističe da, nažalost, nema dovoljno sustavnih istraživanja radnih migracija mladih, što je i pokazatelj lošeg odnosa politike prema društvenim znanostima koje bi koristile za javne politike, a još je veće nerazumijevanje razmjera i posljedica iseljavanja mladih. Trenutačne migracije, kaže, valja promatrati u kontekstu europskih migracijskih tokova, a oni iz Hrvatske u zapadnoeuropske zemlje idu već desetljećima.
- No, posljednjih su godina dodatno povećani mogućnošću slobodnog kretanja radnika nakon ulaska Hrvatske u EU i slabostima našega gospodarstva, visokom stopom nezaposlenosti i sve učestalijim sezonskim karakterom zapošljavanja mladih. Osim značajno većih plaća kao poticaj za odlazak valja uzeti u obzir postojeće obrasce djelovanja političke elite u rješavanju problema u Hrvatskoj, pa i onih koji najviše opterećuju mlade - kaže Mustapić.
Imam 56 godina i tek sam godinu dana u Njemackoj. Da li sam i ja mlad ? Nisam otisao samo zbog novca, nego da ne gledam vise bespomocno nesposobne i korumpirane politicare koji sustavno unistavaju nasu zemlju. Nisam imao snage boriti se protiv njih, pa sam otisao. Ovdje bar imam ljudsko dostojanstvo, odmah sam se integrirao u drustvo. Mladi ne idu van samo zbog novaca, njima se gadi hrvatska politika i propadanje drustva koje nema nikakvih vrijednsoti, a busa se u prsa kao katolicko i vjernicko. Hrvatska je licemjerna i dvolicna, mladi to vide i zato odlaze. Kod nas covjek nema nikakvog dostojanstva ni rada ni priznanja ni postivanja, nicega. Mi smo potpuno izopaceno i iscaseno drustvo. Dragovoljac sam Domovinskog rata i u 55. godini sam otisao u Njemacku samo da se mentalno spasim i ne izvrsim samoubojstvo kao mnogi branitelji.