- Mladi se moraju uključiti u gospodarski i politički život. Izravno mogu utjecati na formiranje županijskog proračuna, u svojim nastupima biti "agresivniji" prema upravnim tijelima, lobirati da dobiju što više novca i potpora, poručio je Visko Haladić, dožupan Splitsko-dalmatinske županije, sa sastanka gradonačelnika i načelnika dalmatinskih gradova i općina koji je sazvao Savjet mladih Splitsko-dalmatinske županije.
Nažalost, od 55 gradova i općina koliko ih ima u najvećoj hrvatskoj županiji, skupu posvećenom uključivanju mladih u rad jedinica lokalne samouprave odazvali su se predstavnici samo 7 gradova i općina: Splita, Lovreća, Ciste, Dicma, Hvara, Bola i Zagvozda.
Upravo su u tih sedam jedinica lokalne samouprave osnovani savjeti mladih. A zakonska je obveza osnovati ih u svim gradovima i općinama.
- Prioritet za sve aktivnosti su domovi mladih, odnosno adekvatne prostorije, naglasio je Stipe Čogelja, predsjednik Savjeta mladih Splitsko-dalmatinske županije, dodajući kako prednjače Kaštelani koji su zatražili da se na predjelu Plano sagradi multimedijalni centar.
U ovogodišnjem proračunu Splitsko-dalmatinske županije za rad savjeta za mlade osigurano je 240.000 kuna što, prema riječima dožupana Haladića, omogućuje financiranje njihovih projekata.
Planiraju se sufinancirati putni troškovi učenicima i studentima općina i gradova županije te realizirati humanitarni projekt "Dobri ljudi - djeci Hrvatske" koji bi omogućio financiranje polica životnog osiguranja za korisnike domova za djecu bez odgovarajuće roditeljske skrbi.
Udrugama mladih, rečeno je na koordinaciji gradova i općina, treba dodijeliti prostorije za sportsko-rekreacijske, kulturne i obrazovne svrhe te školske prostore pretvoriti ih u multifunkcionalne prostore, odnosno svojevrsne centre okupljanja mladih.
Prvo u političke stranke na obuku a onda dokusurite ovo jada što je ostalo. Krađa se mora naučiti, to je isto zanat kao i svaki drugi.