Zbog bojazni od zaraze koronavirusom 26-godišnji muškarac iz Đakova od subote je u karanteni u KBC-u Osijek, no testiranja u Zagrebu potvrdila su da nema koronavirus. On se, naime, 20. siječnja vratio iz Šangaja, a u subotu mu je porasla tjelesna temperatura pa se odmah javio svom liječniku.
Prvi orijentacijski nalaz muškarca u KBC-u Osijek pokazao se pozitivnim na koronavirus što je opovrgnuto kasnijom, kontrolnom provjerom. Drugi nalaz, kako neslužbeno doznajemo, pokazao je da ipak nije riječ o koronavirusu. Takvo što moguće je jer je prvi nalaz screening nalaz, ali muškarac je u osječkom KBC-u u karanteni izoliran te je uzorak za analizu na koronavirus poslan u Zagreb posebnim automobilom.
– Deset dana nakon povratka iz Kine bolesniku je tjelesna temperatura porasla na 38 Celzijevih stupnjeva i postupili smo u skladu s pravilima, odnosno kolege iz obiteljske struke najavili su ga bolnici, a mi smo ga primili i izolirali. Bolesnik je dobro, nema temperaturu, bez poteškoća je, izoliran je i nadalje. S obzirom na to da je bolesnik dobro, planiramo ga, ako test bude negativan, otpustiti kući – izvijestila je u nedjelju popodne Ljiljana Perić, predstojnica Klinike za infektivne bolesti KBC-a Osijek. Budući da je taj pacijent samo jednom imao povišenu tjelesnu temperaturu, moguće je, ističe, da je riječ samo o virozi.
U Zagreb je danas stigla i Anamaria Matušek, Zagrepčanka koja već dvije godine studira ekonomiju u Wuhanu. Ona je s kolegicom 20. siječnja, uoči Kineske nove godine i prije proglašenja karantene, otputovala u Mjanmar pa u Kambodžu. U Kinu se trebala vratiti prije tri dana, no rečeno im je da putnici koji su došli iz Wuhana, bez obzira na to imaju li simptome ili ne, a ona ih nije imala, ne smiju nikamo letjeti. I uz pomoć najbližeg hrvatskog veleposlanstva, onog u Maleziji, uspjela je izaći iz Kambodže te preko Kuala Lumpura i Dubaija stići u Zagreb.
VIDEO Studentica Anamaria Matušek iz kineskog Wuhana vratila se u Hrvatsku
– Rečeno mi je da se odmah moram javiti u Zavod za javno zdravstvo “Andrija Štampar” gdje će biti prvi pregled i još dva dana karantene kod kuće – kazala je Anamarija.
Kina joj se nije činila toliko nesigurna dok nije otišla iz nje, a tada su počele pristizati vijesti o umrlima. U Wuhanu ima puno prijatelja koji su odlučili ne pristati na evakuaciju.
– Dobro im je, zaliha hrane ima. Njihova odluka. Ja osobno ne bih. Ne bih se još vraćala u Wuhan jer još imam mali strah, koliko god vjerujem da se može izliječiti, a to mi je rekao i mentor s fakulteta – dodala je.
Ona će u kućnoj karanteni boraviti još dva dana, dok ne istekne obvezno razdoblje izolacije od 14 dana.
– Dva dana bit će podvrgnuta zdravstvenom nadzoru. To je genetski test. Ne testiramo ljude koji ne pokazuju znakove. Ona je sada potpuno zdrava, no postupamo s potrebnim mjerama opreza. Ekspertni tim prije njezina dolaska provjerio je propisanu proceduru postupanja prema protokolu. Sve su službe na visini zadatka i sustav funkcionira – poručio je ministar zdravstva Vili Beroš, dodajući da će se nadzor obaviti u Klinici za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević”.
VIDEO Predstavljene mjere prevencije širenja koronavirusa
Zrakoplov Airbus A280, kojim su iz Wuhana evakuirani europski građani, među kojima i četvero Hrvata, sletio je u zračnu luku u vojnoj bazi Istres u blizini Marseillesa u nedjelju točno u 14.30. Put od tog kineskog grada, epicentra zaraze coronavirusom, trajao je 12 sati.
Veći broj evakuiranih karantenu će odraditi u kompleksu Visoke škole za vatrogasne časnike u mjestu Aix-en-Provence. Riječ je o turističkom i studentskom gradu, najpoznatijem po slikaru Paulu Cézannu. Bit će ograničeni na kompleks površine 30.000 četvornih metara, izgrađen na mjestu bivše vojne baze. Unutar kompleksa nalazi se šest rezidencija s 525 soba, restorani, teretana i kafići. Manji broj novoprodošlih pridružit će se onima evakuiranima prije nekoliko dana u hotelskom kompleksu Club Vacanciel u mjestu Carry-le-Rouet, na obali Sredozemnog mora.
Inače, filipinske su vlasti potvrdile da je od posljedica zaraze preminuo jedan 44-godišnjak, što je prvi smrtni slučaj izvan Kine.
Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, broj zaraženih koronavirusom danas je iznosio 14.557, od toga 11.411 u Kini, u kojoj su sada sve pokrajine zahvaćene zarazom. Kineske vlasti danas su objavile da u karantenu stavile i devetmilijunski grad Wenzhou, prvi izvan pokrajine Hubei u kojoj je počela epidemija. Smrtnih slučajeva je najmanje 304, a zabilježena je i prva smrt izvan Kine – riječ je o 44-godišnjaku iz Wuhana koji je na Filipinima preminuo od posljedica zaraze. Njemačka je objavila da se broj oboljelih popeo na 10 – dvoje evakuiranih iz Kine razvili su simptome bolesti. Kineska agencija Xinhua objavila je nalaze tamošnjih liječnika o tome da bi se koronavirus mogao širiti i probavnim putem, odnosno fekalno-oralnim prijenosom.
Cijeli svijet zatvara granice za putnike iz Kine, samo EU i uzročno-posljedično hrvatski HDZ poslušnici ne čine ništa.