Preporuke za reforme

MMF: Hrvatskoj najlošije ide zadržavanje talenata u zemlji

International Monetary Fund (IMF) President Christine Lagarde attends a conference of central bankers hosted by the Bank of France in Paris, in this November 7, 2014 file photo. The euro edged away from an 11-year low on January 19, 2015 as investors brac
Foto: Reuters/PIXSELL
11.03.2015.
u 11:06

Relativno zadovoljavajuće u Hrvatskoj su osnovno i visoko obrazovanje, te tehnološki razvitak, ocjenjuje MMF

Petnaest godina nakon početka tranzicije zemlje zapadnog Balkana imaju još puno posla kako bi dostigle razvijene zemlje Europe, zaključak je izvješća MMF-a u kojem se analiziraju ekonomski položaj i učinci reformi u skupini zemalja u koje je svrstana i Hrvatska.

MMF je izdvojio deset ključnih područja u kojima Hrvatska mora ubrzati reforme, a u izvješću je Hrvatska prepoznata kao zemlja s kvalitetnom infrastrukturom i bankarskim sustavom koji se po stabilnosti izdvaja iznad prosjeka regije kojoj pripadamo.

Zemlje zapadnog Balkana od 2001. do 2008. ostvarile su prosječan rast BDP-a od 5,5 posto čime su nadjačale rast u novim članicama Europske unije, ali u krizi su njihova gospodarstva izgubila oko 0,5 posto BDP-a, dok su zemlje EU 10 širile ekonomske aktivnosti. Zato skupina novih članica EU ima prosječni standard na razini od 55 posto starih članica EU, dok zemlje bivše Jugoslavije i Albanija u prosjeku imaju samo 25 posto standarda razvijene Europe. Stopa nezaposlenosti u našoj regiji veća je od 22 posto, a stopa zaposlenosti ne doseže ni 45 posto. Hrvatska kao jedina zemlja zapadnog Balkana koja je postala članica Europske unije među zemljama je koje po stručnjacima MMF-a moraju provesti intenzivne reforme da bi dosegnule standarde razvijenog svijeta.

Područja koja su za MMF relativno zadovoljavajuća su osnovno i visoko obrazovanje te tehnološki razvitak i inovacije. Na drugom je polu tržište rada koje je istaknuto kao problematično područje Hrvatske u kojem su tek određivanje plaća i uključenost žena u tržište rada konkurentni, a najlošiji smo po zadržavanju i privlačenju talenata u zemlju.

>>Sinn Draghiju: To što radite potpuno je besmisleno

>>MMF i Mario Draghi: Ove reforme su nepotpune

Ključne riječi

Komentara 4

Avatar KAPELSKI
KAPELSKI
11:32 11.03.2015.

Šta ova priča? Kod nas je bogat tko treba biti bogat, i šta se tu treba popravljati.

BA
balic
11:29 11.03.2015.

Puno ocekuje MMF od nasih nesposobnih politicara,nesposobnih kad smo mi u pitanju za sebe su uvijek sposobni ..

NO
novalastavica
11:21 11.03.2015.

Zato jugo komunistickim talibanima jako dobro i de rasturanje drzave i drustva

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije