S obzirom na to da je bojkot trgovina 24. siječnja dobio niz pozitivnih reakcija građana, nova akcija najavljena je za ovaj tjedan. Dok su u fokusu trgovine i cijene prehrambenih artikala, ima i onih koji preko društvenih mreža pozivaju na bojkot ugostiteljskih objekata, odnosno kafića i restorana. U fokusu su mnogima, kako se može primijetiti, cijene kave. "Je li ugostiteljima stvarno toliko teško", upitao je korisnik Reddita, a to je pitanje pokrenulo poprilično žestoku raspravu na društvenoj mreži. Javila se nekolicina ugostitelja, ali i mnogi građani frustrirani cijenama.
"Radio sam u toj branši i pola plaće bi dobio na ruke pola na račun. Ni nedjelje ni blagdana ni uskrsnice ni božićnice. Gazde svi su redom preko ljeta na moru, a preko zime na skijanju. Između se kupi pokoji novi auto ili neka druga skupa igračka", opisao je jedan korisnik svoje iskustvo, dok je drugi naveo: "Trideset godina sam robovao 'gazdama', za nagradu jedino imam operaciju kralježnice i minus na računu. Uz rad sam završio fakultet, prijavio se natječaj za državnu službu i na moje veliko iznenađenje dobio posao, bez da imam ikakvu vezu. Sada već petu godinu konačno živim koliko toliko pristojan život. Jedino što još uvijek o nekretnini mogu samo sanjati".
"Bio sam vlasnik kafića. Problem je što kafić ima fiksni trošak mjesečno. Najam prostora, struja i plaće radnicima koštaju više manje svaki mjesec isto. I postoji promet koji moraš imati da pokriješ, npr 500€ dnevno. Ispod toga gubiš lovu. Onda počnu crkavati frižideri, zvučnici i tak... Također, ulazne cijene kave i cuge su jeftinije ako radiš veći promet. Dakle, ako imaš prihod dvaput veći od fiksnog troška onda si super. Ako nemaš nisi. I moraš stalno biti tamo jer svi konobari kradu", ističe jedna osoba.
"Radio sam u tome sektoru i marže su uvijek bile preko 200 posto. Jelo gdje trošak proizvodnje bude 12-13 kn prodavalo se za 30-35. Ono skuplje gdje je nabava i proizvodnja bila oko 18-19 to je išlo za 45-50. Uvijek radili kalkulacije prema ulaznim cijenama i cijeni proizvodnje. Za kavu isto smiješno. 1 kg kave napraviš nekih 130+ kava. 1 kg si platio 20-30 eura zavisi od vrste, ali imaš i rabat ako uzimaš količinu. Pa sad ti računaj za koliko se proda obična kava", još je jedan komentar.
Neki od korisnika istaknuli su kako nije isto bojkotirati kvartovski kafić ili neki lanac s više poslovnica. "Velika je razlika između bojkotiranja komercijalnih kafića/restorana i onih kvartovskih koji moraju konkurirati takvima. Isto tako je za trgovine", jedan je od komentara.
"Ne mogu shvatiti bojkot kafića. Ne pijem kavu doma pa ne znam kako se kreću cijene, ali pretpostavljam da kava u kafiću košta cca x100 od onog što bi koštalo da se kupi u trgovini. Znači ako se kavu plati 2 eura u kafiću, za 2 eura se u trgovini nabavi vrećica od koje se može napraviti 100 kava. Ispravite me slobodno ako nije omjer jedna na 100, ali manje je i bitno. Bit je da je kava preskupa, i to je uvijek bilo tako, i ostat će tako. Kava u kafiću nije plaćanje tog sr**** u šalici koje ima vrijednost od par centi, nego je plaćanje boravka u ambijentu, usluge zaposlenika, ostalih troškova održavanja objekta, itd", navodi još jedna osoba koja je ustvrdila da bi oni koji si to ne mogu priuštiti trebali kuhati kavu doma.
"Dok sam još studirao mali kafić kraj faksa, vlasnik plače kako ne može spojiti kraj s krajem, kako studenti natežu jednu kavu dva sata, a onda si kupi novi novcati Chrysler Neon pa plače dalje...", "Većina ih uopće ne kuca račune. Kod mene u kvartu, pijem kavu već 8 godina, nikad računa nisam vidio", još su neki od komentara na ovu temu.
GALERIJA Internet je pun memeova o bojkotu trgovina. Ovo su najbolje fore
Zamisli da ti platforma maloljetnika i ultra ljevicara ide biti podloga za vijest o bilo cemu sto ima veze sa financijama, ekonomije ili stanja u drzavi