Hotel se mogao i može sanirati – tvrdi arhitektica Đurđica Lipovšćak, projektantica hotela Korana, koji broji posljednje dane. Novi vlasnik Nikola Hanžel najavio je rušenje.
‘Izgubio’ od Poljuda
S njom se nalazimo ispred uništenog i opustošenog hotela, koji je Hanžel doslovno nazvao smećem.
– Ako za ovakvim hotelom ne postoji potreba, zašto je predviđena izgradnja hotela sa 500 kreveta na Ilovcu – pita se Lipovšćak.
Osporava vještačenja koja su utvrdila lošu statiku. Premda bi se mnogi “na prvu loptu” složili s Hanželom, malo ih zna zanimljiv detalj: projekt rekonstrukcije hotela Korana ušao je 1979. godine, nakon što je dobio pozitivnu kritiku u časopisu Arhitektura, u najuži izbor za republičku stručnu nagradu. Tamo se s njim našao još jedino projekt stadiona na Poljudu arhitekta Borisa Magaša.
– Taj je projekt pravedno pobijedio – kaže naša sugovornica.
Posao izgradnje novog hotela na Korani prvo je povjeren Vladimiru Tušeku, arhitektu koji je projektirao hotel Internacional u Zagrebu. Bio je manje-više kopija zagrebačkog, što je izazvalo prosvjede lokalnih stručnjaka, predvođenih Milanom Bijelićem. Taj projekt zatim je “popravio” donekle Vladimir Pažin, direktor biroa AGI-46, u kojem je radila Lipovšćak. Potom je upravo njoj povjeren zadatak rekonstrukcije, što podrazumijeva stvaranje sasvim nove građevine.
– Prvo sam angažirala savjetnika jednog od tada najpoznatijih naših arhitekata Zdravka Bregovca, jer je to preozbiljan projekt da bih ga sama radila – prisjeća se.
Hotel je smanjen za kat, dograđena je terasa i redizajnirano pročelje.
U 15 mjeseci Karlovac je dobio sasvim novu građevinu sa 10.810 četvornih metara korisne površine, 400 ležaja u jednokrevetnim i dvokrevetnim sobama i četiri apartmana, dvoranom za konferencije, restoranom sa 300 mjesta, salom za bankete, doručkovaonicom, tavernom, kafićem-slastičarnicom, kuglanom... Za izgradnje se pazilo se da se ne oštete stoljetna stabla, pa se oblik terase prilagodio njihovu položaju.
– Hotel je bio središte društvenog života u Karlovcu – prisjeća se Lipovšćak.
Poduzetnik Neven Barać prije nekoliko godina kanio je uložiti u obnovu, a ona mu je izradila projekt.
– Studija isplativosti dokazala je da postoje potrebe za većim hotelskim kapacitetima. Namjera je bila hotel unaprijediti u hotel s četiri zvjezdice. U izradi projekta sudjelovali su eminentni stručnjaci, a partner je bio i Nacionalni park Plitvička jezera, jer je plaćao putovanje i odsjedanje svojih gostiju u – Rogaškoj Slatini. A gdje su još i ostale ponude koje mogu privući turiste?! Toliko o potrebama – nastavlja Lipovšćak i pita se tko je mjerodavan hotel ocijeniti prevelikim.
Bilo volje i novaca, ali...
Projekt obnove podrazumijevao je da se više manjih soba uredi u apartmane, redizajn pročelja, ravni krov je trebao zamijeniti plitki, ukošeni...
– Ukupno bi to stajalo manje od 20 milijuna kuna. Novci su postojali, ali Grad je to stopirao – poručuje Lipošćak.