Ostanite doma, tu ste najsigurniji. Smijete izići, ali ne prilazite drugima. Ove poruke posljednjih dana često su zbunjivale one koji imaju pse i moraju izlaziti, ali i one koji hrane ulične životinje. Što smiju a što ne smiju, od koga dobiti propusnicu, kako pomoći životinjama koje gladuju? Informacije i iskustva koja su nam prenijeli neki od njih pokazali su kako ni svima koji provode odluke Stožera civilne zaštite RH, a vezano uz suzbijanje zaraze koronavirusom, nisu baš jasna pravila.
Pokušali smo doći do dodatnih informacija i pronaći objašnjenja za neke od situacija za koje smo saznali. Potražili smo ih u Stožeru u kojem se pravila i donose. Prenijeli smo im kako se proširila informacija da osobe koje su u samoizolaciji mogu izvesti psa, ali obavezno moraju imati zaštitnu opremu i izbjegavati kontakte s drugim osobama. Zatražili smo i objašnjenje ponašanja policijskih službenika koji su vlasnicu u šetnji sa psima upozorili da mora imati masku i rukavice, inače će biti kažnjena. Drugu su, pak, potjerali s livade na kojoj je bila sa psom, uz napomenu da se van ne smije izlaziti. Iako na livadi nije bilo nikoga osim nje i psa pa čak nije kršila ni preporuke o držanju razmaka. Zanimalo nas je i zašto se nekim volonterima koji hrane ulične životinje izvan mjesta stanovanja uskraćuju dozvole, a drugi ih dobivaju, te jesu li prema naputku Stožera zatvoreni parkovi za pse? Mogu li vlasnici kućnih ljubimaca, odnosno volonteri, pronaći upute kako se trebaju ponašati, što smiju a što ne smiju, i gdje su one objavljene?
Čekali smo danima, a u odgovoru koji smo dobili – odgovora nema.
– Policija postupa po odlukama i uputama nadležnog Stožera civilne zaštite koje su dostupne svim građanima na internetskim stranicama te postupa prilagođeno sukladno svakoj pojedinoj situaciji na terenu - po potrebi upozorava građane na držanje udaljenosti, ne dozvoljava se kretanje u grupama većim od pet osoba i slično. Uočeni nedostaci u postupanju policije, uzimajući u obzir da se radi o specifičnim uvjetima rada u okolnostima koje nisu svakodnevne, koordiniraju se kod zaprimanja konkretnih informacija o istima – stoji u odgovoru Stožera civilne zaštite RH.
Koliko dugo traje ta koordinacija nismo doznali, ali nedostaci u postupanjima nastavljaju se i dalje. Posebno kad je riječ o propusnicama za hranjenje životinja, one nemaju vremena čekati koordinaciju ni najavljeno usklađivanje izdavanja potvrda. Vlasnici kućnih ljubimaca nemaju mogućnost dobiti e-propusnicu, kako će doći veterinaru ako ga nema u mjestu stanovanja? Posebo u hitnim situacijama, kad nema vremena i ne može se čekati propusnica Stožera. A kad sve prođe, koordinacije neće pomoći životinji.