Umirovljenom generalu Mati Obradoviću kao prekovremeni rad bilježila se svaka intervencija na gašenju požara na kojoj je radio izvan svog radnog vremena. I to je trajalo od 2010. do 2012. godine dok je bio zapovjednik protupožarnih snaga OSRH, bez obzira na to je li bio na lokaciji požara, u vojarni Lora ili u vojarni Divulje gdje je bio smješten od lipnja do kraja listopada. MORH mu te prekovremene sate nije želio isplatiti, baš kao niti dodatke na subote, nedjelje i praznike koje je radio u tom vremenu, pa je Obradović 2013. godine podnio tužbu u kojoj je tražio 520 tisuća kuna naknade za prekovremeni rad. Iako se cijeli postupak poprilično rastegnuo, on je nakon višegodišnjeg sudskog spora okončan u korist umirovljenog generala koji je, umjesto 520 tisuća kuna koliko je prvotno potraživao, dobio više od milijun kuna.
Naime, sudski vještak izračunao je da mu pripada gotovo 650 tisuća kuna, a na to onda idu i kamate koje se obračunavaju još od lipnja 2010. godine. I uz to sve MORH još mora, kao stranka koja je u ovom sporu izgubila, platiti i sudske troškove.
– Ministar obrane odluku o protupožarnoj naknadi iz 2010., 2011. i 2012. godine kojima je stavio izvan snage način isplate prekovremenog rada te terenskog dodatka i naknade za službeno putovanje nije uopće mogao donijeti iako se pozivao na odredbe Zakona o obrani. Njegove odluke bile su u suprotnosti sa Zakonom o oružanim snagama kojim je određeno da djelatnim vojnim osobama, službenicima i namještenicima pripada povećana plaća za prekovremeni rad. To u konačnici propisuju i Zakon o radu i kolektivni ugovor – piše u presudi suda zbog koje je MORH pretrpio znatan financijski gubitak. Ono što je u svemu porazno je podatak da godišnje imaju na tisuće sličnih tužbi u kojima se vojnici žale na neplaćanje noćnih i prekovremenih sati, vikend dežurstava, dodatke na plaću...
– Kao pripadnik postrojbe za osiguranje predsjednika Republike na Brijunima sam radio 24 sata na dan, a plaćeno mi je samo redovnih osam sati, i to samo radnim danom. Od 24 sata neprekidnog rada, osam sati odnosilo se na stražu, daljnjih osam sati morali smo biti u stanju pripreme, što je podrazumijevalo da smo uvijek spremni u slučaju iznenadnih napada na objekt, požara i sličnih incidenata. Preostalih osam sati bilo je predviđeno za odmor, odnosno higijenu i prehranu, ali smo i to vrijeme morali biti u stanju pripreme i nismo smjeli napuštati čuvane objekte – naveo je u tužbi jedan od vojnika koji je radio na dežurstvima i stražama na Brijunima i Pantovčaku, a koji je na kraju sudskog postupka dobio 112 tisuća kuna. Sličnih primjera je mnogo, i to toliko da Ministarstvo obrane godišnje za sudske sporove izdvaja gotovo 100 milijuna kuna, od čega velik dio odlazi na isplatu kamata i sudskih troškova u postupcima koje MORH uglavnom gubi.
>>Prosvjed ispred MORH-a
Prije pisanja bilo kakovih zlobnih komentara svima treba biti potpuno jasno slijedeće. General je dobio sudski spor, legalno pred sudom svoje države, za koju se borio i omogućio da postoji pravna država u kojoj se zakoni moraju poštivati. Protiv onih koji su u ratu nezakonito rušili državu Hrvatsku general se svim srcem borio i izborio oružjem, a protiv onih koji su u njegovoj zemlji u miru kršili naše zakone, izborio se legalnim sudskim putem i oba puta general je 100% u pavu i obje bitke je dobio , čestitam.