Vlada se po prvi put suprotstavlja jednoj od ekonomskih preporuka koje su stručnjaci Europske komisije skrojili posebno za Hrvatsku, otkriveno je danas u Luksemburgu nakon sastanaka Vijeća EU. Dvojica ministara, Mirando Mrsić i Boris Lalovac, na dva različita sastanka Vijeća ministara usprotivili su se drugoj od ukupno osam ekonomskih preporuka EK za Hrvatsku koja govori o tome hoće li Hrvati ići u mirovinu sa 65 ili sa 67 godina.
Tom preporukom Komisija, naime, traži od hrvatske vlade da do ožujka 2015. usvoji promjene zakona kojima će se ubrzati stupanje na snagu novog propisa o odlasku u mirovinu sa 67 godina (i za žene i za muškarce), no Hrvatska inzistira na tome da propis o umirovljenju sa 67 ne treba stupiti na snagu prije 2030. godine.
Komisija nakon izrečene hrvatske primjedbe nije promijenila svoj stav
- Izjavili smo primjedbu na točku 2. u ekonomskim preporukama Komisije za Hrvatsku. U našem zakonu smo predvidjeli da kasniji odlazak u mirovinu počinje 2030. i mi i dalje stojimo na stanovištu da to rješenje odgovara Hrvatskoj i po prosječnoj životnoj dobi i po velikom broju nezaposlenih - rekao je ministar rada Mirando Mrsić koji je sudjelovao na sastanku Vijeća u Luksemburgu. Danas je istu primjedbu uime Hrvatske izrekao i novi ministar financija Boris Lalovac koji je sudjelovao na sastanku Ecofina, Vijeća EU koje se bavi Lalovčevim resorom. No, Lalovac je otkrio i kako Komisija nakon izrečene hrvatske primjedbe nije promijenila svoj stav i ekonomske preporuke za Hrvatsku usvojene su na sastanku Ecofina u onom obliku u kojem ih je EK predložila.
- Tekst preporuka se nije mijenjao. Hrvatska je izrazila svoj stav da prihvaća većinu tih preporuka, ali je izrazila i prijedlog da se za preporuku broj 2 u dijelu koji je vezan za umirovljenje predloži novi paket određenih mjera. Komisija je zasad odgovorila da ostaje pri svome stavu - rekao je Lalovac, kome je ovo bio prvi sastanak s europskim kolegama otkako je naslijedio Slavka Linića na mjestu ministra financija.
Lalovac je ostavio otvorenom mogućnost da se tekst Komisijine druge preporuke za Hrvatsku još može modificirati jer dokument trebaju usvojiti Vijeće za opće poslove i Europsko vijeće. Na ta dva tijela Hrvatsku sljedeći tjedan predstavljaju Vesna Pusić i premijer Zoran Milanović.
>>Informacija da nam EK pokušava uvaliti da radimo do 67. izgubila se u realityju Linić-Milanović
>>Mrsić o granici umirovljenja: Žalit ćemo se Europskoj komisiji
kome se treba javit da se ispišem iz mirovinskog i zdravstvenog? penziju očito živ neću dočekat a ako mi plaća za duplo naraste doktora ću si sam plaćat!!