Mussolinijev osobni protuzračni bunker u Rimu otvorit će se za javnost 31. listopada, javlja Reuters. Osim njega za javnost će se na taj dan otvoriti i druga dva skloništa talijanskog diktatora koja su za javnost već bila nakratko otvorena 2006. no morali su ih zatvoriti zbog ekoloških problema.
Bunker je za vrijeme Drugog svjetskog rata izgrađen ispod ispod njegove privatne rezidencije u Villi Torloniji.
U strahu od bombardiranja saveznika, 'Il Duce' je, prema riječima Marca Placidija predsjednika neprofitne organizacije 'Underground Rome' odlučio vinski podrum pretvoriti u sklonište sa protuplinskim vratima. No ta lokacija bila je nezgodna za sklonište jer se nalazila u vrtu udaljenom 100 do 150 metera od stambenih prostora pa je Mussolini odlučio izgraditi drugi i treći bunker koji se nalazi 6.5 metara pod zemljom te koji je u vrijeme njegovog uhićenja 1943. i dalje bio nedovršen.
Danas ga možemo vidjeti u stanju u kojem je ostavljen nakon uhićenja Mussolinija, rekao je o trećem bunkeru Placidi za Reuters.
>> Pavelić antifašist za 20%, Mussolini za 10% istarskih srednjoškolaca
bolji bunker je imao drug tito.