“Promišljanje o ratovima na bivšem području Jugoslavije ne kao o iznenadnoj erupciji barbarstva u okruženju civiliziranog i tolerantnog Zapada, već kao o prilici za odražavanje na mutnom licu i s tolikim kontradikcijama europske civilizacije – je li moguće?”.
Pod tim pitanjem i ne baš jasnom rečenicom sazvano je savjetovanje, okrugli stol, od 16. do 18. listopada u Rimu, u organizaciji rimskog sveučilišta Sapienza, barcelonskog sveučilišta Ramon Llull, sveučilišta iz Kragujevca, Radija Slobodna Europa, rimske gimnazije Immanuel Kant, austrijskog povijesnog instituta, kazališta Eliseo (u tim će se prostorijama održavati savjetovanje) te uz financijsku potporu programa Europske unije “Europa za građane”. Osim talijanskih i španjolskih sudionika, govorit će i srpski, Jelena Arsenijević Mitrić sa sveučilišta u Kragujevcu, s kojeg je i Maja Anđelković, no nitko iz neke druge zemlje nastale raspadom Jugoslavije. Zbog toga je parlamentarac Aldo Di Biagio uputio ministrici obrazovanja Valeriji Fedeli i ministru vanjskih poslova Angelinu Alfanu pitanje o tom savjetovanju.
“Geopolitički, povijesni, društveni i kulturni scenarij unutar kojeg se odvila jedna od najkompleksnijih i najdramatičnijih stranica europske suvremene povijesti zaslužuje mnogo osjetljiviji i pažljiviji pristup u odnosu na ovaj koji vidimo u projektu koji sufinancira Europska unija i koji za partnera ima srbijansko sveučilište iz Kragujevca, ali bez drugih strana. Taj pristup nije sukladan s onime što je priznala međunarodna pravda i mislim da bi bilo najbolje da se savjetovanje odgodi”, napisao je senator Di Biagio.
Bit će to inglena uz šljivovicu i janjetinu. Kao za vrijeme rata sa unproforcima i engleskim diplomatima zaduženim za crtanje karata za podjelu Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Srebrenica je to skupo platila. Čudno da nema Šveđana i Kanađana koji su svjedočili "patnjama srpske nejači".