U 14 godina, 105 milijuna kuna – s kojim je iznosom, kroz različite programe i aktivnosti, zaklada Hrvatska za djecu dosad pomogla čak 80 tisuća najmlađih, ponosno je u utorak istaknula Renata Gubić.
Upraviteljica zaklade, čiji je osnivač država, bila je jedna od sedam panelistica u raspravi o dječjim pravima u povodu pokretanja kampanje “Učini mali korak velikim” u sklopu koje je snimljen i video s poznatim protagonistima poput Dragana Primorca, Damira Eljuge, Dubravka Šimenca i Danijele Martinović koji su u zadatak dobili interpretirati članke Konvencije UN-a o pravima djece. Sve s ciljem kontinuiranog podsjećanja na ono što je najmlađima zajamčeno.
Međuvršnjačko nasilje
– Kako djecu tretiramo danas, takve ćemo imati odrasle, a odgovornost prema zaštiti i očuvanju njihovih prava na svima je nama. Javnost se mora osvještavati o pravima koja djeca moraju imati, a na roditeljima je odgovornost da se ona ne krše – kazala je upraviteljica zaklade Hrvatska za djecu Renata Gubić. Da zaštita dječjih prava mora biti sustavna, pojasnila je pravobraniteljica za djecu Helenca Pirnat Dragičević.
– Trenutačna zbivanja u Ukrajini prelijevaju se i predstavljaju eskalirajuću krizu dječjih prava. Djeci se, iako Konvencija predviđa da su sva jednaka, krše osnovna prava, na razvoj, na ostanak s roditeljima, na sigurnost, zaštitu od nasilja, zdravstvenu zaštitu... više tisuća djece iz Ukrajine Hrvatska je prihvatila od 24. veljače, a to su uglavnom djeca sa strahovima i tjeskobom – pojasnila je H. Pirnat Dragičević, koja, kroz pojedinačne pritužbe, pomno prati kršenja određenih prava djece u Hrvatskoj. Najveći broj predstavki, istaknula je, u prošloj je godini iz područja obrazovanja i kontakata s roditeljima, a ni nasilje ne zaostaje.
– Međuvršnjačko se nasilje, primjerice, sve više seli na suvremene tehnologije, odnosno na društvene mreže. Neki podaci govore da je svako treće dijete žrtva takve vrste nasilja – kazala je pravobraniteljica za djecu.
A što Vlada radi po pitanju zaštite dječjih prava, pojasnila je ravnateljica Uprave za obitelj i socijalnu politiku pri Ministarstvu rada mirovinskog sustava, socijalne politike i obitelji Marija Barilić.
– Ulažemo znatne napore, a novina je Nacionalni plan za prava djece u Republici Hrvatskoj, koji je trenutačno u postupku javnog savjetovanja, a kojem je cilj, među ostalim, unaprijeđenje političkog prava djece u suradnji s civilnim društvom, osiguravanje barem jednog zdravog obroka na dan, kao i uključivanje djece u rani predškolski odgoj u koji, nažalost, još uvijek nisu uključeni svi – kazala je M. Barilić, koja je istaknula i skoro donošenje Akcijskog plana za prava djece u RH, ali i podsjetila na paket nedavno izglasanih socijalnih zakona.
Specijalizirani udomitelji
– Dosad nismo imali, primjerice, nijednog specijaliziranog udomitelja, što bi se uskoro moglo promijeniti – rekla je ravnateljica Uprave za obitelj.
Na panelu s utorka gostovale su i Đurđa Čačić, predstojnica Dječjeg doma Antun Gustav Matoš, podružnice Nazorove, dopredsjednica Hrvatskog saveza za osobe s invaliditetom Marica Mirić, ali i majka petero djece Petrunjela Živković te državna prvakinja u sinkroniziranom klizanju Lucija Rešetar, koje zaklada podupire.
>> VIDEO Pijanist Davide svira na ukrajinsko-poljskoj granici za sve izbjeglice: "Glazbom širim poruku mira"