Izvrstan nastup imali su ove godine naši destileri na prestižnom natjecanju IWSC, International Wine and Spirits Competition. Čak 25 medalja s ovog natjecanja odlazi u Hrvatsku, a dvije su one najviše, Gold Outstanding, što znači da su kod žirija ostavila osim najboljeg i poseban dojam u odnosu na ostale u konkurenciji. U kategoriji rakija od koštuničavog voća Gold Outstanding medalju osvojila je Viljamovka destilerije Šimić iz Požege ostvarivši 98 bodova.
- Ukusno odvažno, s velikim udarom zrele marelice na nosu, upotpunjeno suptilnom jedinstvenošću fermentacije. Nepce nudi jasne note marelice s dozom papra, što dovodi do dugog, pikantnog završetka, mišljenje je žirija. Zatim je isto odličje ostvario je i liker brenda Martin Albus od Lješnjaka PP Orahovice dosegavši i bod više, 99, u kategoriji likera od orašastih plodova.
- Prepustite se esenciji lješnjaka isprepletenoj s bogatim kakaom i svježim citrusima na nosu. Savršeno procijenjena slatkoća i skladno integrirani alkohol nose složene slojeve okusa, potkrijepljene bogatom bazom od tartufa s obiljem svježe lomljenog lješnjaka. Postoji bogati intenzitet poput čokoladnog namaza bez previše gorčine ili šećera, prije harmoničnog, dugotrajnog završetka, navodi žiri o ovom destilatu iz Orahovice.
Zlato je dobila i rakija Jedna dunja Obrta Romić iz Osijeka koja je ostvarila 95 bodova u kategoriji voća sa sjemenkama.
- Voćne i paprene arome na nosu dovode do nepca prepunog voća iz voćnjaka i začina od pečenja. Lagane note divljeg meda uravnotežuju taninsko voće, kulminirajući dugim, zadovoljavajućim, cvjetnim završetkom, kaže žiri za ovu našu rakiju. Imamo i zlato u kategoriji klasičnih ginova, osvojila ga je destilerija Poetica iz Vrgorca sa 96 bodova čime je pretekao ocjenu Old Pilot'sa iz 2019. na istom natjecanju za jedan bod i postao najbolje ocijenjeni hrvatski gin u povijesti.
- Zeleni kardamom i indijski začini, s notama citrusa. Snažno nepce savršeno je uravnoteženo s prekrasnom kompleksnošću kardamoma koji je dobro integriran. Lik se sjaji dodatkom vode, smatraju suci za ovaj gin koji dolazi iz Zagore.
Obje ove destilerije imale su i srebrne medalje gdje je doista malo nedostajalo da postanu zlatnima. Obrt Romić dobili su 93 boda za Jednu jabuku Barrique a 90 bodova za Jednu lozu muškat Barrique. Poetica je ostvarila 91 bod za Limited Barrel Aged Old Tom Gin odležavan u bačvama trnjka vinarije Gašpar, 92 za Olive infused Gin infuziran bračkim maslinama, 90 za Summer Bonnet Gin koji je infuziran vrgoračkim jagodama. Destilerija Šimić je za Šljivovicu dobila 94 boda, a za Viljamovku 90 bodova. Imamo i jedan dosta interesantan kulturološki fenomen, a to je činjenica da je Manastir Krka također osvojio medalje za svoje rakije, imaju tri srebra – za Lozu, 91 bod, Lozu Mediterraneu također 91 bod te Lozu Travaricu koja je dobila 90 bodova.
Priču o srebrima zaokružimo s još dva gina. Destilerija Gavran je za svoj Raven's London Dry Gin dobila 91 bod a Edelweisser 90 za svoj Velebit Infused Gin. Da smo u ginovima postali prava mala sila govori i šest bronci koje su naše destilerije dobile. Interesantno je kako je destilerija Edelweisser dobila dvije nagrade za svoj Dalmatian Dry Gin, jednu broncu u kategoriji klasičnih ginova ali i srebro u kategoriji mješavina gdje se ginovi miješaju s izvrsnim tonicom Franklin & Sons. Bronce su još dobili viška vinarija i destilerija Vislander za Issa Citrus Dry Gin, bračka destilerija s778 Heritage za London Dry Gin, K Distillery za London Dry Gn, riječ je o destileriji iz Vojnića. Zatim je bronca još otišla i Old Gods Distillery za Svarin London Dry Gin te destileriji Blazar Tech za The Code Gin. Destilerija Šimić ima broncu za Dunjevaču Barrique, destilerija Šušnjar za Šljivovicu.
Na IWSC-u se nagrade dobivaju i za nekategorizirana pića gdje je Blazar Tech dobila broncu za Djinn's Mulled Apple Gin kao i Susanna Ćurić za, zanimljivo, piće od sibirske borovnice, Haskap voćno vino. U vinima ove godine nismo imali zlata, no imamo deset medalja, među kojima dva srebra koja je odnijela Agrolaguna za Festigia Malvaziju Istarsku berbe 2023 i pjenušac Festigia Blanc De Moi Brut 2017.