Ukrajinski kibernetički operateri raspoređeni su na prvim crtama, boreći se izbliza sa svojim ruskim kolegama u novoj vrsti borbe visoke tehnologije. "Imamo ljude koji su izravno uključeni u borbu", kaže Illia Vitiuk, voditelj kibernetičkog odjela Ukrajinske sigurnosne službe (SBU). Govoreći unutar strogo zaštićenog sjedišta SBU-a, objašnjava za BBC kako njegovi timovi kombiniraju vještine hakera i specijalnih snaga ulazeći u ruske sustave, radeći uz snajperiste i primjenjujući najnovije tehnologije.
Koriste sustave vizualnog prepoznavanja umjetne inteligencije za analizu informacija prikupljenih od bespilotnih letjelica (zajedno s obavještajnim podacima iz ljudskih izvora, satelita i drugih tehničkih izvora) kako bi vojsci odredili ciljeve. "Razumijemo koju će vrstu vojnog oružja koristiti i u kojem smjeru", kaže gospodin Vitiuk.
VEZANI ČLANCI:
Timovi će također hakirati nadzorne kamere na okupiranom teritoriju kako bi pratili kretanje ruskih trupa. Usmjeravaju dronove kamikaze da unište ruske kamere koje špijuniraju ukrajinska kretanja. Za to su često potrebni timovi koji rade u tajnosti, blizu mete.
Dronovi – ponekad korišteni za nadzor, a ponekad kao oružje – bili su na vrhu inovacija u ovom sukobu. Sve ovo često treba raditi u neposrednoj blizini, a što predstavlja rizik. "Tamo ih morate zaštititi", objašnjava Vitiuk.
Nadalje, vojni operateri obučavaju se za bespilotne letjelice. Anton, koji je naučio upravljati njima kao vrhunski turistički vodič, kaže da najvažnija lekcija nije podučavanje operatera kako upravljati dronovima, već kako da sami prežive izbjegavajući da budu otkriveni.
GALERIJA Ukrajinski vojnici bore se protiv agresora
U ranoj fazi rata, male bespilotne letjelice letjele su do 10 km od fronte. Sada ukrajinski operateri moraju biti mnogo bliže, kako bi nadvladali ruske signale ometanja. "Udaljenost do prve crte trenutačno je sve kraća", objašnjava Anton dok gleda dron koji leti iznad njih.
Ruske obavještajne službe također su premjestile neke od svojih cyber-timova blizu prvih linija, kaže Vitiuku. Razlog tome je brža komunikacija s vojskom i brzo pružanje izravnog pristupa zarobljenim ukrajinskim uređajima ili komunikacijama u blizini.
Kibernetički sukob bio je usko povezan s vojnim operacijama čak i prije invazije punog opsega u veljači 2022. Mjesec dana ranije Rusija je pokušala izazvati javnu paniku isključivanjem javnih web stranica.
"To je definitivno bila psihološka operacija", kaže Vitiuk. Ukrajina je uspjela oporaviti većinu sustava, ali nekoliko sati prije invazije započeo je novi val kibernetičkih napada.
Video: UZNEMIRUJUĆI VIDEO U napadu na ukrajinski grad 16 poginulih
Dok su neuki ukrajinski seljaci spremni ginuti za engleske gazde treba ih podržavati, ali poslije neka ne cvile zašto su izginuli a ostali ostali invalidi bez krova nad glavom.