Vijeće za obranu, koje okuplja najuži državni i vojni vrh, na sjednici u Banskim dvorima koja je trajala duže od tri i pol sata odlučilo je, jednoglasno, da podupire preporuku stručnog povjerenstva MORH-a da se od 4 ponude izabere ona iz Izraela i nabavka 12 rabljenih zrakoplova F-16 C/D Barak.
Tako je, nakon 15 godina maštanja Hrvatska odlučila o kupnji borbene eskadrile zrakoplova, a povijesni je to događaj i zato što je riječ o financijski dosad najvećoj pojedinačnoj kupnji naoružanja, vrijednoj više od 3 milijarde kuna (u 10 godišnjih rata). MiG-ovi 21 odlaze za koju godinu u muzeje, a hrvatski će piloti za tri godine već letjeti na prva dva isporučena borbena lovca. Prema preporuci stručnjaka iz MORH-ova povjerenstva, nad našim će nebom letjeti rabljeni, no moćni i modernizirani izraelski F-16 C/D Barak.
Vijeće za obranu, u skladu s izlaganjem Stručnog tima MORH-a, prihvatilo je mišljenje i preporuke kako je najpovoljnija ponuda za višenamjenski borbeni avion ponuda Države Izrael, te je dalo preporuku #VladaRH za donošenje Odluke o nabavi višenamjenskoga borbenog aviona.
— Vlada R. Hrvatske (@VladaRH) March 27, 2018
Do 2022. trebala bi biti kompletirana cijela eskadrila 10 jednosjeda i dva dvosjeda, koji služe i za obuku pilota, ali i kao borbeni lovci. Prije tri mjeseca ovakvu je preporuku jednoglasno prihvatio saborski Odbor za obranu, a onda se čekalo na sjednicu Vijeća za obranu. Premijer Andrej Plenković želio je još jednom provjeriti ponude za nove i rabljene F-16 iz SAD-a, Grčke, Izraela i Švedske (za JAS-39 Gripen), a stigla su i jamstva da u poslu s Izraelcima nema tzv. skrivenih troškova i mogućih problema s održavanjem i pričuvnim dijelovima. Kako je ovdje riječ o pojedinačnoj nabavi naoružanja u iznosu od minimalno 400 milijuna eura (na 10-godišnji kredit), kupnja se već naziva “povijesnom”. Sjednica Vijeća za obranu tu je važna jer se odluka donosi u politički kvalificiranom sastavu i uključuje troje predsjednika, države Kolindu Grabar-Kitarović, Sabora Gordana Jandrokovića i Vlade Andreja Plenkovića, te ministre Damira Krstičevića, Mariju Pejčinović-Burić, Zdravka Marića, načelnika Glavnog stožera OSRH generala Mirka Šundova, predsjednika saborskog Odbora Igora Dragovana i savjetnika predsjednice Vladu Galića.
— Vlada R. Hrvatske (@VladaRH) March 27, 2018
Što se izbora zrakoplova tiče, koplja su se mjesecima lomila između izraelskog F-16 Baraka i švedskog Gripena. Obje opcije imale su pluseve i minuse, no čime se vodilo povjerenstvo u preporuci kupnje rabljenog i starijeg zrakoplova, a ne novog Gripena, bit će jasno kada budu objavljeni nalazi povjerenstva, koje je uspoređivalo stotine varijabli unutar ponuda. Generalno, s obzirom na to da je MORH naručio nabavu višenamjenskog zrakoplova, onog koji HRZ može upotrijebiti u svim uvjetima i koji je uz nadzor zračnog prostora opremljen i za gađanje ciljeva na zemlji, za elektroničko ometanje i napadačke aktivnosti u dubini prostora protivnika, Izraelci su uvjete zadovoljili za 400 milijuna eura. Švedska odgovarajuća ponuda približila se milijardi eura, a ona iz SAD-a, primjerice, svoti od 1,5 milijardi eura. Kritike zbog nabave “izraubanih” Izraelaca još će se nastaviti dok stručnjaci MORH-a ne objasne zašto ove avione ne smatraju starima, nego modernim, efikasnim i sposobnim za još oko 2800 sati naleta.
- Doista smo razmotrili sve elemente, od financijskih do potreba Hrvatske. Odluka je donesena odgovorno vodeći računa o nacionalnim interesima, mogućnostima i cjelokupnom razvoju, rekla je predsjednica Grabar - Kitarović.
"Smatram da je ovaj odabir na konsenzualan način plod jedne odgovorne procedure, uz punu svijest da je ovo strateški gledano dugoročna odluka za jačanje hrvatskih Oružanih snaga i za stvaranje novih sposobnosti hrvatskoga zrakoplovstva, čime ćemo u potpunosti moći ispuniti zadaće iz danas predstavljenog Strateškog pregleda obrane, kao i za našu ulogu odgovorne saveznice u okviru Sjevernoatlantskog saveza i partnerice u okviru Europske unije", poručio je predsjednik Vlade Andrej Plenković.
Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović o toj je dvojbi rekla: “I ja bih si rado priuštila novi Mercedes, ali onda neću imati za hranu”. Prednost je dana i strateškoj vojnoj i industrijskoj suradnji s Izraelom. Nakon odluke Vijeća za obranu, završnu donosi premijer Plenković. Tada MORH i Izraelci počinju izrađivati konkretan ugovor u kojem će precizirati detalje o obuci pilota i tehničara te troškovnike, rokove... Ugovor o kupnji F-16-ca mogao bi biti potpisan uoči ljeta, kada se očekuje dolazak izraelskog ministra obrane Avigdora Liebermana u RH.
Samo kupite Barake , nek priča tko šta hoće , a i Selak vidim zna pričati svašta. Kome nije jasno kakav je to avion ima internet pa nek pogleda a , jugonostalgičari nek pjene. Za Istambulske uhljebe treba novac aa za obranu netreba??